Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır

0

Evli çiftler mutlu beraberliklerinde çocuk sahibi olmaya karar verdikleri zaman hamileliğin hemen oluşabilmesi için bilinmesi gereken noktalardan biri de doğru günlerde cinsel ilişkiye girilmesidir. Doğru günlerde yapılan cinsel ilişki demek kadının yumurtlama zamanı demektir. Peki, yumurtlama gününüzü nasıl bileceksiniz? Bunun en kolay yöntemi yumurtlama testi yapmaktır.

Yumurtlama testi LH hormon seviyesinin yükselmesini tespit eder. Bu ani yükselen LH hormonu sonrası 24-36 saat içinde cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı en yüksektir.

Yumurtlama testini yapabilmek için öncelikle adet periyodunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Adet döngünüz düzensizse eğer son 3 ay içinde adet döngünüzdeki en kısa adet döngünüzü seçin. Diyelim ki âdetiniz 25 günde bir oluyorsa son adet kanamanızın başlangıcı itibariyle saymaya başlayın ve 9. günde yumurtlama testi yapmaya başlayın. Veya adet döngünüz 28 günde bir ise yumurtlama testine başlama gününüz 12. gün olacaktır. Yaptığınız testin sonucunda pozitifliği yani yumurtlama işaretini görene kadar her gün yeni bir test uygulamanız gerekmektedir.

kadnının yumurtlama testi

Yumurtlama testi, ev tipi yapılan gebelik testlerine benzemektedir. Bir kapta topladığınız idrarınızdan test çubuğuna 4-5 damla kadar damlatın. Ardından 5 dakika kadar bekleyin. Yapılan test çizgisi kontrol çizgisiyle eşit veya ondan daha yoğun belirginlikteyse hamile kalmaya en elverişli zamanınız demektir. Test çizgisi görünmezse veya kontrol çizgisinden daha az belirginlikteyse henüz hamile kalmaya en elverişli zamanda değilsiniz demektir. Test sonucunuz size ovülasyonun gerçekleştiğini gösterir göstermez 24-36 saat içinde ilişkiye girmeniz gerekir.

Kısırlığa karşı kullanılan ilaçlar, antibiyotik ilaçlar, ağrı giderici ve kesici ilaçlar veya hamileliği önleyici nitelikteki haplar yumurtlama testi sonuçlarını değiştirmez. Eğer kısırlık problemleri ile ilgili tıbbi bir teşhis konulduysa yumurtlama testini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.