Yoksa Siz Alışveriş Bağımlısı Mısınız?

 

Alışverişi sevdiğinizi bilmeyen yoktur herhalde, peki bu sevdiğiniz alışveriş alışkanlığınızın zamanla sağlıksız hal almaya başladığını ve bu zevk unsurunun zamanla alışveriş bağımlısı olmanıza sebep olduğunu nasıl anlarsınız?

Hemen herkesin sevdiği alışveriş düşkünlüğü vardır. Kimisi sadece ihtiyacı olduğu için alışveriş yaparken kimisi de sadece kendini daha iyi hissetmek için veya daha önce aldığı bir elbise ya da ayakkabıya uygun bir çanta bulmak için alışveriş yapar. Peki siz hangi boyutta ve amaçta alışveriş yaptığınızı biliyor musunuz?

Alışverişlerimizde hep aynı model kıyafetlere takılıyor veya hep benzer parçalar alıyorsak, normal gibi görünse de bu durum alışveriş bağımlısı olduğumuzun apaçık bir göstergesidir. Eğer hep aynı tarz hatta aynı renk kıyafet alıyorsanız mesela sırf rengini sevdiğiniz için çok fazla mavi tişört giydiğinizden ya da evinizde onlarca bu tişörtün varlığından mutlu olduğunuz için aynısını almıyorsunuz. Bilinen o ki elinizin altında çok olan kıyafetler daima en az giyilen kıyafetlerdir.

alışveriş bağımlılığı

Ödenmeyen faturalarınız, ev giderlerinizin fazlalığı, kredi kartlarınızın borçları varken siz hala alışveriş yapmaktan kendinizi alamıyorsanız bu durumda cidden bir sorun olduğu aşikar. Peki sadece bir tasarımın ürününü satın almak ihtiyaçlarınızdan daha önemli olabilir mi? Eğer tüm maddi zorluğa rağmen yemeyip içmeyip beğendiğiniz bir çantayı almak için uğraşıyorsanız sağlıksız bir alışveriş alışkanlığına sahipsiniz ve alışveriş bağımlısısınız demektir. İşte tam da bu noktada derin bir nefes alıp, elinize aldığınız ve ihtiyacınızdan daha değerli olmayan o çantayı aldığınız yere bırakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.