Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları Nelerdir?

Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları

Bir makyaj aşığı olarak, kişisel deneyimlerime dayanarak yaşlı gösteren makyaj hataları ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Geçmişte neredeyse hiç makyaj yapmadığım zamanlar oldu. Etrafımdaki herkes bana kozmetik ürünlerinin cilde kalıcı zararlar verebileceğini söylerdi. Bu zamanların üzerinden yıllar geçti ve evlendikten sonra makyaj ürünlerini kullanmaya başladım. Uzunca bir zamandır günlük olmasa da makyaj yapıyorum. Makyaj geçmişimden bahsettiğime göre asıl konumuza gelmek istiyorum. Makyaj sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir mi? Kesinlikle evet! Yanlış makyaj uygulanan her yüz, olduğundan daha yaşlı görünebilir. Öyleyse, gerçekte yapılması gereken şeyin ne olduğunu ve bazı makyaj hatalarının sizi nasıl yaşlı gösterdiğine göz atalım.

Makyaj, yüzdeki kusurları gizleyerek sizi güzelleştirmeli ve çekici göstermelidir. Yüzünüz zaten pürüzsüz ise sizi yaşlı göstererek bir makyaj yapmanız gerekmez. Mutlaka makyaj yapmanız gerekiyorsa makyaj hatalarından kaçınmalısınız.

Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları

Fondöten Hataları

Fondöten genellikle yüzünüzü güzelleştirmek için uygulayacağınız makyaj için tuval görevi görür. Ancak bu tuvali herhangi bir fondöten ile değil, cildinize uygun olan bir tanesi ile yapmanız gerekiyor. Cilt tipiniz için doğru bir fondöten seçmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, mat bir fondöten seçin. Cildiniz yağlı değilse, süper hızlı bir şekilde karışan bir yarı şeffaf fondöten seçmek en iyisidir. Fondöten rengini gerçek cilt tonunuza yakın seçmeye çalışın. Asla daha koyu bir renk almayın çünkü yüzünüz olduğunuzdan yaşlı görünebilir.

Mat fondöten bazen cilt üzerindeki ince çizgileri vurgular ve yüzünüzün yaşlı görünmesine neden olur. Böyle durumlarda tamamen mat bir fondöten kullanmaktan kaçının.

Aşırı Allık Kullanımı

Allık elmacık kemiklerinizi hafifçe vurgulamak içindir ve kompakt bir toz gibi uygulanmamalıdır. Aşırı allık kullanımı yüzünüzün daha yaşlı görünmesine neden olur. Her şeyden önce şeftali, bebek pembesi, yumuşak mercan gibi yumuşak tonları seçin. Ardından allık fırçasını allık üzerinde hafifçe kaydırın ve fazla ürünü çıkarmak için önce elinizin arkasına hafifçe vurun ve ardından uygulayın.

Çok Koyu Ruj Kullanma

Derin koyu rujların hepsi aynı değildir. Ancak bazı derin kiraz veya kahverengi tonları yüzünüzü olduğundan biraz daha olgun gösterebilir. Bu nedenle bu tür tonları kullanmaktan kaçının.  Daha derin ruj tonları, daha dolgun olsalar bile dudaklarınızı daha küçük gösterme eğilimindedir. Canlı parlak tonları seçin veya dudaklarınızın her zaman muhteşem görünmesi için yumuşak mercan ve şeftali tonlarına sadık kalın.

Ayrıca, dudak renginin harika görünmesi için dudaklarınıza rujdan önce dudak balsamı uygulamayı unutmayın.

Kalın Eyeliner Uygulama

Göz makyajı yaparken yapılan en yaygın makyaj hatalarından biri, kirpik çizgisinin hemen altındaki göz kapağı çizgisine kalın eyeliner uygulamaktır. Kalın eyeliner uygulamak, gözaltı koyuluklarınızı ön plana çıkartır ve bu da sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Gözlerinizin daha belirgin görünmesi için beyaz bir göz kalemi de kullanabilirsiniz.

Bunlar, kusurlarınızı gizlemeye çalışırken sizi daha yaşlı gösteren ve kesinlikle kaçınmanız gereken makyaj hatalarıdır. Umarım bu ipuçlarını sonraki makyaj uygulamalarınız için faydalı bulursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.