Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

0

Zamanın su gibi aktığı, zamanla yarışılan bir dönem içindeyiz. Günler günleri, yıllar yılları kovalarken her yeni dönemde ömrümüzden birer birer yaşlar gitmektedir. Yaşlanmak bir süreçtir ve yaşlanmayı önleyemeyiz ama yaşlanmayı beslenme tarzımızla geciktirebiliriz. Sağlığımıza, bedenimize zarar veren yiyeceklerden uzak durarak, sağlıklı ve bizi zinde tutacak yiyecekleri yiyerek uzun bir yaşam sağlamak için gerekli olan yaşam tarzıdır. Ama şunu da unutmayalım ki beslenme tarzımız yaşlılığımızı geciktirdiği gibi aynı zamanda bizi çeşitli kronik hastalıklardan da korumaktadır.

 

Yaşlanmayı önlemek için hangi tarz besinleri yemeliyiz?

  • Brokoli; kanser riskini büyük oranda düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Yaşlanmayı geciktirdiği gibi detoks etkisine de sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırır.
  • Avokado; E vitamini deposudur. Maya hücresi bulunmaktadır. Bu sebeple oldukça fazla demir içermesini sağlamaktadır. Kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Cilt ve saç parlaklığı sağlar.
  • Ceviz-fındık-badem; kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. İyi bir vitamin ve mineral deposuna sahiplerdir. Kalp sağlığını destekleyici özelliğe sahiplerdir. Kan basıncını düşürürler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemik sağlığını korucu özelliktedir. Fakat fazlaya kaçmadan günlük alınacak miktarda yenilmelilerdir.
  • Nar; antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur.
  • Bitter çikolata; UV ışınlarına maruz kalmak cildi yaşlandırmaya sebebiyet verir. Bitter çikolata zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi koruma özelliğine sahiptir. Yaşlanmaya bağlı unutkanlığı önler ve kalp sağlığını korur.
  • Sarımsak; yapılan araştırmalara göre sarımsak yiyenlerin daha uzun süre yaşadıkları görülmüştür. Günde 1 diş çiğ sarımsak yemek, vücudu kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.
  • Balık; hafta en az 2 kere tüketilmelidir. Omega 3 yağını almamızı sağlar. Kalp sağlığımızı korumayı sağlar.
  • Tarçın, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Şekeri dengeler ve antioksidan özelliği vardır. Kalp hastalıkları riskini azaltır.
  • Saf zeytinyağı kullanımını artırın, bolca spor yapın, tatlı ve sigara-alkol tüketimini azaltın. Kızartma tarzı yemeklerden uzak durun.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.