Yaşınıza Göre Cilt Bakımı

0

Cildimiz vücudumuzun her noktası gibi gün gün geçtikçe değişiyor. Bu nedenle bizde cildimize uyguladığımız bakım yöntemlerini yaşlandıkça değiştirmeliyiz. Yirmi yaşımızdaki cilt bakım yöntemlerini kırk beş yaşımızda da uygulayamayız.

Her ne kadar yeni çıkan kremler, losyonlar, botoks gibi müdahalelerle cildimizin yaşlanmasını yavaşlatabilsek te cildimizin yaşlanmasını tamamen engelleyemeyiz. Bu da bizi her yaşta farklı bir cilt bakımı uygulamaya yönlendiriyor.

Yaş gruplarına göre cildin genel ihtiyaçlarını göz önüne alarak cilt bakımının nasıl olması gerektiği yönünde bilgileri sizlere sunuyoruz.

Yirmili yaşlarda cilt bakımı için yapmamız gereken en önemli şey cildimizin fazla zarar görmemesini sağlamamızdır. Bu yaşlarda cildin gördüğü zarar belki gözlemlenemez ama otuzlu ve kırklı yaşlarda bu dönemin zararları ortaya çıkacaktır. Alkol, sigara, düzensiz ve yetersiz uyku, güneşe aşırı maruz kalmak sonraki yıllarda cildimizde ciddi etkiler bırakacaktır.

cilt-bakimi

Otuzlu yaşlar ciltte yavaş yavaş çizgilerin oluşmaya başladığı yaşlardır. Öncelikle daha hassas olan göz çevresinde çizgiler belirmeye başlar. Bu yaşlarda cilt kurumaya başlar. Bu yüzden düzenli olarak nemlendirmek gereklidir. Cilt parlaklığını yitirmeye başlar, bu nedenle peeling uygulamaya başlamak gerekir.

Güneşe fazla maruz kalınmışsa bu etkiler kırklı yaşlarda daha fazla görülür. Cilt bu yaşlarda daha şiş olur. Özellikle sabahları cilde sıklaştırıcı uygulamak yararlı olabilir.

Ellili yaşlar ve üzerinde menopoz sonrası özellikle dikkat etmek gerekir. Menopozdan sonra beş yıl içinde cilt nem oranının yüzde yirmi beşini kaybeder. Ciltte bulunan kolajen yüzde otuz oranında düşer. Bunlar da cildin kurumasına ve parlaklığını yitirmesine neden olur. Gençlik yıllarımızda cildimize iyi baktıysanız, bu yaşlarda faydasını göreceğinize emin olun.

Erken yaşlarda cilt tipinize göre yaptığınız doğru ve cilt bakımı ilerleyen yaşlarda cildinizin daha genç ve sağlıklı olmasını sağlar.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.