Vücutta Bağışıklığı Arttırmak

bağışıklığı güçlendirmek
bağışıklığı güçlendirmek

Düzenli yoga egzersizleri lenf ve iç salgı sistemlerini uyararak ve merkezi sinir sistemini yatıştırarak sağlıklı ve diri kalmanıza yardımcı olur.

1-) iki ayağınızı yan yana koyarak ayakla durun, kollarınızı serbestçe yanlara sarkıtın. Gövdenizi zarif bir şekilde bir yandan diğer diğer yana bükmeye başlayın. Kollarınızın sallanmasına ve hafifçe vücudunuza çarpmasına İzin verin. Sallanmanın kuvvetinin kollarınızı vücudunuzdan uzaklaştıracağı şekilde, hızınızı yavaş yavaş artırın. Bunu koltuk altlarındaki lenf bezlerini uyarmak amacıyla bir İki dakika sürdürün. Sonra durun ve Dağ Duruşu’yla (hak. sayfa 248 b) bir süre dinlenin.

2-) Şimdi düz bir duvarın yanına sırt üstü yatın. Sırtınız duvara dik bir şekilde gelsin, dizleriniz hafifçe bükük olsun, kalçalarınızı duvara yaslayarak her İki bacağınızı duvara dayayın; sırtınızı yere yapıştırın ve kollarınızı avuç içleriniz yukarıya bakacak şekilde yere koyun. Vücudunuzu omuzlarınız kalçalarınızla bir dörtgen oluşturacak biçimde yerleştirin. Kollarınız kalçalarınızın yanında vücudunuzla küçük bir açı yapsın. Rahat etliğiniz sürece, bir ila beş dakika arasında, bu durumda kalın. Bu duruştan çıkmak için dizlerinizi hafifçe göğüslerinize doğru indirin ve bir yana doğru yuvarlanın.

3-) Yere sert bir yastık ya da rulo yapılmış bir battaniye koyun; bu yastığın üzerine sırt üstü uzanın, başınızı yere değinceye kadar aşağı sarkıtın. (Aradaki açının çok fazla olmamasına dikkat edin, özellikle sırt ya da boyun problemleriniz varsa; herhalde boynunuzda ek bir sorun yaratmak istemezsiniz.) Bacaklarınızı bir arada tutun ve hafifçe parmak uçlarınızla göğüs kemiğiniz (göğsünüzün ortası) üzerinde parmaklarınızla davul çalar gibi yapın. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir düzenleyicisi olan timus bezlerini uyaracaktır. Bunu bir dakika kadar sürdürün, sonra kollarınızı kullanarak yeniden oturur pozisyona geçin.

yoga
yoga

Yoga ve Bağışıklık Sistemi

Bir dizi uluslararası araştırma adrenalin, kortizol ve norodrenalin gibi pek çok stres hormonunun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ve vücudun enfeksiyon kapmasını önleyen ve enfeksiyonla mücadele eden T hücrelerinin, akyuvarların ve doğal öldürücüler olarak adlandırılan hücrelerin işlevini bozduğunu ortaya koymuştur. Medidatif ve yatıştırıcı doğasıyla yoga gevşeme sağlayarak stres hormonlarının oluşmasını engeller. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren, ağrıları azaltan, ve beynin keyif merkezleri denilen yerlerini aktifleştiren endorfin üretimini de artırır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.