Vajina İçine Boşalmadan Hamile Kalınabilir Mi?

Vajina içine boşalmadan hamile kalınabilir mi sorusu, evli veya bir ilişkiye sahip birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. İstenmeyen gebelikleri engellemek için çiftler birçok yönteme başvurabilirler. Prezervatif kullanma, doğum kontrol hapı kullanma, spiral taktırma bu yöntemlerden birkaçıdır. Fakat çiftlerin kendi aralarında aldığı önlemlerden iki tanesi de ilişki sırasında geri çekilme ve takvim yöntemidir. Geri çekilme yönteminde erkek, menisini içeri değil de dışarı boşaltır. Fakat bu yöntem ne kadar güvenli? Birçok erkek fark etmese de boşalmadan önce, erkek, zevk suyu denilen, bir sıvı salgılar. Bu sıvı az miktarda da olsa canlı spermleri ihtiva eder. Normalde, spermlerin vajina içi dışındaki bir ortamda canlı kalabilmesi pek de mümkün değildir. Fakat geri çekilme yöntemini uygulamadan evvel, vajinanın içindeyken bu sıvı gelmişşe ve fark edilmemişse hamilelik durumu söz konusu olabilir. Diyelim ki siz normal bir ilişki yaşadınız ve zevk suyu dediğimiz sıvı da siz vajina içindeyken gelmedi. Dediğim gibi, spermle dış ortamlarda canlı kalamazlar fakat oldu ya, vajina dışına boşaldınız fakat cinsel organlarınız yine de temas halinde. Ne yazık ki, öyle bir durumda da hamilelik riski oluşur.

Bayan ve erkeğin cinsel bölgeleri birbirine temas etmeden boşalma olduğu taktirde hamile kalmak riski olmamaktadır. Ancak genital organlarda dış genital bölgeler ilişki sırasında birbirine değmiş ise boşalma esnasında sperm bulaşmış olabilir ve hamile kalma riski oluşabilmektedir. Bakire olan bayanların kızlık zarlarında adet kanlarının dışarı atılmasını sağlayan küçük bir delik bulunmaktadır. Boşalma sırasında vajina içine değil ama genital bölgeye boşalma olmuş ise spermler hareketli olduklarından o küçük delikten içeri girme ve hamile kalma durumu olabilmektedir. Bu çok çok düşük bir ihtimal olsa da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Böyle istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmamanız için koruyucu yöntemleri kullanmanız hem siz hem de eşiniz açısından iyi olacaktır. Bu yöntemler sizi sadece gebelik gibi değil; HPV, AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korumada yardımcı olurlar. Fakat bu yöntemlerin bile br dereceye kadar yardımcı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Buse Baltacı: