Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Çocuk edinemeyen veya belirli sağlık problemlerinden dolayı çocukları olmayan kişilerin başvurduğu ve evlat hasretine son verdiği tüp bebek yöntemi ile ilgili bilinmesi gereken çok önemli konular vardır tüp bebek merkezi bu konuda büyük önem arz etmektedir. Mini İVF veya mini tüp bebek tedavisi sayesinde daha düşük dozda ilaç kullanarak daha az sayıda olmasına rağmen daha kaliteli yumurta geliştirilmektedir.

Özellikle ileri yaştaki bayan hastalarda ve genç yaşta yumurtalık rezervi azalmış olan bayanlarda Mini İVF ile başarı oranı yüksek bir oranda artmaktadır. Bu hastalarda eğer çok yüksek doz ilaç kullanılırsa yumurta kalitesi de genellikle düşmektedir. Yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen çok fazla miktarda yumurta elde edilemeyen ve özellikle kaliteli embriyo gelişmeyen bayanlarda da tercih edilebilmektedir. Bayanlarda da özellikle hem daha kaliteli yumurta gelişimini sağlamak için hem de hastayı önce hiperstimülasyon riskinden korumak için uygulanmaktadır. Mini tüp bebek tedavisi dahilinde, düşük doz ilaçlar arayıcılığı ile hastanın kendi hormonları uyarılması tekniği ile yumurta gelişimi sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavi süreci nasıl işlemekte?

Tedaviye adetin 2. Veya 4. Günü klomifen ve özellikle letrozol gibi ilaçların ağızdan kullanımı ile başlanmakta ve vücudun kendi FSH hormonunun yükselmesi sayesinde yumurta gelişimi sağlanmaktadır. Tüp bebek merkezi dahilinde 5 günlük bir tedaviden sonra FSH ve LH hormonu verilmesi ile kısa bir süre ortalama 2-4 gün daha tedaviye devam edildikten sonra yumurtalar toplanmaya hazır hale gelmektedir. Ve öncelikle standart tüp bebek tedavisinde fazla artan östrojen hormonunun ve embriyonun implantasyonu ana rahime yapışması açısından dezavantaj oluşturduğu bilinmektedir. Mini IVF yönteminde östrojen oranının çok yükselmemesi de, bu konuda avantaj sağlamaktadır.

Mini İVF tedavisi ile birlikte tüp bebek merkezi içerisinde OHSS riski de çok azalmış vaziyettedir. Çok az veya hiç ilaç enjeksiyonun kullanılmamış olması, bu işlemin basit ve tedavi zamanının kısa oluşu, daha az maliyetli olarak işlem oluşu ile hasta dostu bir tedavi şeklindedir. Tüp bebek tedavisinde tüp bebek merkezi yüzde yüz sonuç vereceği yönünde bir durum söz konusu olmamakla beraber zamanlı bir tedavi ile çocuk sahibi olunması ihtimali gayet yüksek ve de kişilere umut kaynağı olmaya devam etmekte ve teknolojinin ilerlemesi ile daha hızlı ve oranın daha yüksek olduğu bir tüp bebek tedavi oranına ulaşılacaktır.

Daha fazla detay için tupbebek1.com sitesini incelemenizi öneririz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.