Ten Renginize Göre Makyaj Önerileri

Makyaj yaparken kendi ten renginize göre ve özel renkler kullanmak çok ama çok önemlidir. Mesela doğru renkleri güzel bir şekilde seçerek kendinize makyaj yaparsanız bu size hem şık hem de ağır bir asalet katacaktır. Ten renginizin önemi ne kadar önemlisi ise, makyajda gece ve gündüzün ikiye ayırımı da o kadar önemlidir. Gündüz yapılabilecek birden fazla makyaj daha farklı gece makyajı ise daha farklıdır. Yazımızda geceye ve gündüze özel olmak üzere iki çeşit anlatım yapılacaktır. Ve ayrıca ten renginize uygun makyaj önerileri yazımız da bulacaksınız. Uygulaması hem kolay hem de bu önerilerle profesyoneller gibi makyaj yapmanız kaçınılmaz olacaktır.

Sarışın: Genellikle herkese dayalı porselen kadar pürüzsüz bir cilde sahip olan ve bu gurup antialerjik gibi vb. ürünlerle makyaj yapmalı ve en önemlisi pastel tonları yeğlemelidir. Fondöteni seçerken ise en dikkatli davranacağınız yerin burası olması gerekir. Sarışınlar kısmen olmasa da genellikle tenlerinden bir ton daha koyu yani bir kat daha belirgin olan hafif krem fondöteni tercih etmelidirler.

Açık renk saçlı, mavi gözlü ve beyaz tenliler daima hassas bir cilde sahip olurlar. Bu nedenle makyaja başlamadan önce nemlendirici bir krem dairesel hareketlerle yüze, boyuna ve dekolteye iyice yedirilmelidir.

Kaşların altına ise kontrast yaratmak ve gözlere derin bir anlam katmak için koyu renk bir far sürülür. Bu işlem yüzün ortasından şakaklara kadar devam ettirilir.

Kirpiklerin üzerine açık bir göz farı sürülmeli, bu işlem iki göz üzerinde de eşit miktarlarda uygulanmalıdır. Açık renk ve seyrek kirpikler mutlaka göz kalemine gereksinim duyarlar. Alta ve üste çekilen göz kalemiyle kirpikler daha sık görünürler. Bakışları anlamlı kılmak için yüze yumuşak bir görünüm veren ince bir göz fırçasıyla kaşlar belirginleştirilir.

Yanaklar ve dudaklar yüze yumuşak bir görünüm veren göz farıyla uyumlu bir allık ve rujla renklendirilmelidir.

Gündüz Makyajı: Bakımlılık esas alınarak sade bir makyaj yapılmalı. Cilde önce hafif bir fondöten uygulanarak ardından mat bir pudra tüm yüze dudaklar ve göz kapakları da dâhil olmak üzere uygulanmalıdır. Pudralamak için çok yumuşak bir kadife kullanın. Gün ortasında yineleyebilmek için, çantanızda yumuşacık bir pudra ponponu bulundurmakta fayda var. Allık da elmacık kemiklerine ve çok hafif olarak yumuşak bir allık fırçasıyla burun, alın ve çene kısımlarına da biraz renk vererek uygulanmalıdır.

Gece Makyajı: Sarışınlar gece makyajı için gözlerini gündüz makyajında olduğu gibi bırakabilirler fakat arzuya göre tonlar koyulaştırılabilir.

Esmer: Genelde sert bir ifadeye sahip olan esmerler aslında ak denizin tüm sıcaklığını üzerlerinde taşırlar. Zıt tonlardaki ürünler bu gurup için idealdir. Koyu renk saçlılar ve ela gözlüler sünger yardımıyla kolaylıkla sürülebilen akıcı bir fondöteni tercih etmelidirler. Fondötenin tonu cilt rengiyle uyumlu olmalıdır. Hiç ama hiçbir zaman boyun ve dekoltenin fondötenle renklendirilmesi unutulmamalıdır. Özellikle esmerlerde bu ayrıntı çok önemlidir. Yüzde özellikle alın, çene ve burun kenarlarında oluşan parlaklığı önlemek için kompakt pudra kullanmakta yarar vardır.

Sıra gözlerde! Bakışlara derinlik vermek için koyu renkli bir maskara özellikle dış kenarlara doğru dikkatli bir şekilde sürülmelidir. Kahverengi tonlardaki far göz üzerine sürüldükten sonra kirpikler yumuşak tonlu bir kremle belirginleştirilmelidir.

Dudakların mat görünümünü ön plana çıkarmak için rujdan bir ton koyu dudak kalemiyle dudaklar çevrelenmelidir.

Makyajı tamamlamak için de ten rengine maksimum düzeyde uyum sağlayan allığın yardımına ihtiyaç vardır.

Gündüz Makyajı: Gün boyunca mümkün olduğu kadar doğal, fakat yazın bronzluğunu yansıtacak tonlar seçilmeli, portakalın ve şeftalinin sıcak tonları gibi. Gözler bakır ve kızıl tonlarıyla, etli dudaklar mercan ve parlak pas rengi tonlarıyla renklendirilip şekillendirilmelidir.

Gece Makyajı: doğallık esas alınarak gündüz makyajında uygulanan tonları koyulaştırmak yeterli olacaktır.

Mehmet Gürkan NAM: