Teknolojinin Çocuk Gelişim Üzerindeki Etkileri

Teknoloji ile birlikte gelen dijital dünyanın hayatımızın odak noktasını oluşturduğu bu günlerde, teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri hakkında birçok araştırma yayınlanmakta. Telefon, bilgisayar, tablet, televizyon arasında hayatını geçiren çocuklarda zekâ gelişiminde aksamalar, ruh sağlığında bozulmalar, konuşma zorluğu, sosyal açıdan geri kalma gibi olumsuz etkilere sıkça rastlanılmakta.

İnternette zararlı sitelere girmesini önleyerek ya da televizyonda olumsuz davranış oluşturabilecek programları izlemesini engelleyerek, çocuğunuzu koruyacağınızı düşünüyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz demektedir. O cihazların başından kalkmadan saatlerini geçiren çocuklar, zaten ciddi zarar görmüş demektedirler.

Çocukların beyin gelişiminde en önemli aralık 0 – 3 yaş aralığıdır. Çocukların sosyal becerileri kazanmaya başladığı, konuşma, yürüme gibi yetenekleri kazandığı bu dönemde televizyon karşısında geçirilen saatler bu yeteneklerin kazanılmasında olumsuz etkiler bırakmakta. Anneler özellikle meşgul olduklarında, bebeklerini televizyon karşısında bırakarak kaçabilmekte. İzledikleri çizgi filimler her ne kadar yararlı olabilse de zararlı etkiler kaçınılmazdır. Hatta televizyon bağımlılığı bu dönemlerde başlayabilir.

teknolojinin çocuklardaki etkisi

3 – 6 yaş arası çocukların televizyonda izledikleri tek şey eğitici programlar olmalı. Çizgi filmlere asla masum gözüyle bakmayın. Birçok çizgi filim, şiddet içerikli, çocukların izlemesi sakıncalı filmlerden daha çok şiddet içeriyor. Bu yaş aralığındaki çocuklar, akıllı telefonlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan kesinlikler uzak tutulmalıdır. Bu yaştaki çocuklar, daha çok gelişimlerine yardımcı olabilecek oyunlar ve yaratıcılıklarını geliştirecek oyuncaklarla meşgul olmalılar. Emin olun, böylesi izleyecekleri çizgi filmlerden çok daha yararlı olacaktır.

6 – 12 yaş arasındaki çocukların artık sosyal yaşamın içine girerek, uyum sağlamış olması gerekir. Dışarı çıkıp arkadaş gruplarıyla gezmeleri, spor yapmaları, takım olmayı ve birlikte çalışmayı öğrenmeleri gereken yaş aralığı bu aralıktır. Bu yaşlarda edinecekleri sosyal becerilerle, yetişkinlik yaşamında zorluk çekmeyeceklerdir. Okuldan gelir gelmez bilgisayar başına koşma, sosyal mecralarda üyelikler açarak buralarda zaman geçirmek, saatlerini bilgisayar karşısında oyun oynayarak tüketmek, çocuğun gelişimi üzerinde yıkıcı etkilere neden olacaktır.

12 yaş ve sonrası dönemlerde çocuğunuz muhtemelen, bir akıllı telefon edinmiş olacaktır. İnternet ve televizyon dünyası da artık çocuğun yaşamına iyice girmiştir. Sizin yapmanız gereken, belirli kısaltmalar koyarak bu durumu dengelemektir. Belirli kurallar çerçevesinde teknoloji kullanımını düzenlerseniz, teknolojinin çocuğunuza zararlı değil, faydalı bir alan olmasını sağlarsınız.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.