Tatilde Açık Büfeye Dikkat

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya ve tatillere gidilmeye başlandı. Tatildeyken otellerin açık büfe kahvaltı ve yemeklerinde kendimize hâkim olamamaktayız. Tabaklarımızı doldurdukça doldurmakta ve neredeyse çatlayana kadar yemek yemekteyiz. Bu aşamada yemek ölçüsünü kaçırmamak çok büyük bir marifet istemektedir.

Değişik besin ögelerinden beslenmek gerektiğini hepinizde bilmektesiniz. Önemli olan tabağınızı o şekilde dengeli ayarlayabilmenizdir. Yediğimiz besinleri dengeli şekilde ayarladığımız zaman midemize eziyet ettirmemiş olacağız. Ama nedense tatillerde bize açık büfe yiyecekler geldiğinde sanki onları yiyip bitirmemiz gerekiyormuş gibi algılıyoruz.

Zeytinyağlı yemekler, kızartmalar, börekler, çorba çeşitleri, salam, sucuk, kavurmalar ve tatlılar insana çok cazip geliyor fakat dikkatli davranıp tabağımızı bunlarla çok fazla doldurmamalıyız. Sıcak olan bu havalarda sindirim sisteminizi zorlayacak yemek yemek; mide bulantısı, barsaklarda bozulma, midede yanma, hazmetmede güçlük gibi sorunlara sebebiyet vermekte. Çok yemek yemek ise; hareket kabiliyetinizi kısıtlar ve uyku hali verir. Yemekte gözünüzün doygunluğu değil midenizin doygunluğu önemlidir. Yavaş yavaş sindire sindire yemeyi bir alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

Açık büfe kahvaltılarda güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltınızı en az 20 en fazla 30 dakika sürecek şekilde yavaş yavaş sindirerek yapın. Kahvaltı sonrası en az 20 dakika hafif tempolu bir yürüyüş size iyi gelecektir.

Açık büfe öğlen yemeklerinde tabağınızı olabildiğince 4 parçaya ayırın. Azar azar her yemekten koymaya çalışın. Zeytinyağlılara ve salatalara daha çok yer verin. Yine öğlen yemeği sonra 20 dakika kadar kısa bir yürüyüş size iyi gelecektir.

Açık büfe akşam yemeklerinde ise sindirilmesi daha kolay olan yiyecekleri tercih edin. Midenizi rahatlatacak besinler seçin.

Açık Büfe Önünde Bunları Hatırlayın

*Açık büfelerde öncelikle kendinizi her şeyi yemeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin.

*Sürekli açık büfeye tabağınızı doldurmak için gitmeyin.

*Oteldeki sportif etkinliklere katılmaya çalışın.

Empati: