Şiddetli Karın Ağrılarına Dikkat!

0

Şiddetli Karın Ağrılarına Dikkat!

 

Sindirim sistemine bağlı problemlerin başında görülen safra kesesi taşları sık belirti vermediğinden başka sağlık sorunu var sanılmakta veya başka bir rahatsızlığın teşhisi için karın ultrasonografisinde şans eseri tespit ediliyor. Belirti vermeyen bu safra kesesi taşları belirti vermeye başladığında ise şiddetli karın ağrısı şikayetiyle ortaya çıkıyor.

Genellikle yağlı ve ağır yiyeceklerden, yumurta, çikolata ve kahve tüketiminden sonra gelişen karın ağrılarına dikkat etmek gerekir. Çünkü bu tür yiyecekler safra kesesinin kasılmasına yol açarak ağrıya neden olmakta ve kişi sadece şiddetli karın ağrıları yaşadığını sanmakta. Oysa safra kesesi taşları kasılan safra kesesinde rahatsızlık vermektedir. Uzmanlar fark edilmeyen ve tedavi edilmeyen safra kesesi taşlarının ölümcül sonuçlar ortaya koyduğunu belirterek bu yüzden şiddetli karın ağrılarının asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor!

karın ağrısı

Safra kesesinde taşların oluşumu kişinin yaşı, cinsiyeti gibi faktörlere göre değişim göstermektedir. Safra kesesi taşları özellikle kadınlarda 30 yaş üstünde iken erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebepleri arasında hormonal, hamilelik ve beslenme gibi sebepler görülmekte olduğu düşünüldüğü gibi şişmanlık, çeşitli ilaçlar, beslenme şekli, iltihabi bağırsak hastalıkları, hormon tedavisi, mide ameliyatları ve bazı kan hastalıkları bu rahatsızlığın riskini artıran etkenlerdir.

Safra kesesi taşından kurtulmanın tek çaresi ise ameliyattır. Uzmanlar safra kesesi taşlarının asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, geç kalındığında; taşların safra kesesinin çıkışını tıkayarak “safra kesesi iltihabı” buna bağlı olarak hayati risk oluşturan safra kesesi delinmesi ile safra kesesi çevresinde abselere neden olması tehlikesi uyarısında bulunuyorlar. Böyle bir durum olmasa dahi bunun yanı sıra safra kesesindeki küçük taşların safra kanalına düşmesi ya da kanaldaki taşların kanalı tıkaması sonucu tıkanma sarılık, pankreas bezi iltihabı gibi hayati risk taşıyan rahatsızlara neden olacağı belirtilmektedir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.