Salon Dekorasyonunda Bilinmeyen Ayrıntılar

Salonlar evimizin dünyaya açılan kısımlarıdır. Özellikle misafirlerin yoğun olarak ağırlandığı bir oda olması nedeniyle her zaman göze en fazla hitap edecek şekilde dekore edilmeye çalışılır. Ne yazık ki işin uzmanından olmayan kişilerden edinilen yanlış bilgiler ile güzelim salonlar faciaya dönüşmektedir. Bu nedenle her zaman evinizle ilgili uzman kişilerden ev dekorasyon fikirleri edinin.

Salon dekorasyonu konusunda en fazla dikkat edeceğimiz noktaların başında kesinlikle salonun boyutları olmalıdır. Çünkü geniş görünümlü salon mağazalarında mobilyalar göze oldukça küçük görülür. Ta ki mobilyalar eve gelip yerleşene kadar. O göze küçük gelen mobilyalar, salona sığmaz ve emanet bir hava verir. Bu yüzden mobilya almadan önce mutlaka ve mutlaka salon ölçülerinizi göz önünde tutun.

Salon boyutlarını hesapladıktan sonra, salonu ne amaçla kullanacağınızı düşünün. Bu salon sizin başlıca yaşam alanlarınızdan biri mi olacak, yoksa sadece misafirleri ağırlayacağınız evin bir odası mı olacak? Eğer yaşam alanınız olacaksa konforu birinci planda tutmalısınız. Rahat koltuklar, geniş ve ferah bir alan oluşturun. Bu özellikle çocuklu aileler için çok önemlidir. Çocuklarınızla serbestçe ilgileneceğiniz, onlar için tehlike arz etmeyen mobilyalara yönelin. Mümkünse orta sehpa kullanmayın. Ancak salonu misafirler için değerlendirecekseniz orta sehpa kullanabilirsiniz. Misafirlerinizin yatılı kalması ihtimaline karşı fonksiyonel, açılır koltuk takımlarını inceleyebilirsiniz.

Salonun daha havadar olması için, açık tonlu duvar kağıdı veya duvar boyası seçebilirsiniz. Bu uygulama daha çok küçük çaplı salonlar için uygulanmaktadır. Eğer salonunuz genişse bu zaten bir sorun olmayacaktır.

Koltuklarınızı duvara dayamayın. Bu odanızda çok rahatsız bir hava vermekle birlikte duvar ile mobilyanın duvara değen kısımlarına ciddi zararlar vermektedir. Koltuklarınız ile duvar arasında odanın büyüklüğüne göre en az 20 cm mesafe bırakın.

Eğer evde 2-10 yaş arası ve hiperaktif bir çocuk varsa, halı seçiminde özellikle kaydırmaz olanlara yönelin. Halılar koltukların altına kadar yayılacak şekilde büyük halılardan kaçının. Bu rahatsız bir görüntü oluşturacaktır.

Salonlar evimizin en önemli odalarından biridir. Bu yüzden dekorasyonda da birincil önem taşır. İyi dekore edilmiş ve kullanışlı bir salon, her zaman misafirlerin dikkatini çekecektir.

Kaynak: www.decobaz.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.