Saçları Her Gün Yıkamak Zararlı Mı

Yaz şimdilik geçen senelerden serin geçse de haftalar git gide ısınmakta. Sıcaklardan bunaldıkça ve terledikçe (ki hemen hemen her gün) duş ihtiyacı doğmakta. Yıkanmak, duş almak güzeldir. İnsanı serinletir ve rahatlatır. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında her gün yaptığımız rutinimiz olabilir.

sac-bakimi-nasil-olmali

Ancak yapılan bilimsel araştırmalar her gün yıkanmanın özellikle saçımız için hiç te iyi olmadığını göstermekte. Biz her gün yıkandıkça saçımızın da her gün inatla yağlandığını göreceksiniz. Saçları her gün yıkamak zamanla saç derisine zarar verir. Saçımızı koruyan koruyucu tabaka zedelenip aşınarak saç dökülmesine neden olur. Ayrıca saçımızı yıkadığımız şampuanlardaki kimyasallarında o kadar masum olmadıklarını söylememiz lazım. Saçlarımızı her gün ne kadar kaliteli şampuan kullanırsak kullanalım bu kadar kimyasala maruz bırakmak iyi değildir.

Saçların haftalık yıkanma sıklığı iki üç kez olmalıdır. Aşırı sıcak yaz aylarında dört de olabilir. Saçlarımızı kesinlikle aşırı sıcak, kaynar suda yıkamamalıyız. Ilık su kullanmak saç ve saç derisi sağlığı için en uygun olanıdır. Saç kurutma makineleriyle saçları kurutmak saçlarınızın yıpranmasına neden olur. Bir de bunu her gün yaptığınızı düşünün. Saç sağlığı için hiç iyi olmaz. Mümkün olduğunca saç kurutma makinesi yerine, havlu kullanın.

saç-bakımı

Yukarıda da belirttiğim gibi saçlarınız ne kadar sık yıkarsanız o kadar sık yağlandığını göreceksiniz. Saç yıkama sıklığınızı yavaş yavaş azaltarak saçınızın nem kaybını önler ve saç yağlanma sıklığınızı azaltabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar ve saç derisi için saçlarınızı haftada, en fazla iki üç kez yıkayın.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.