Ruj Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Ruj bilinen en eski kozmetik ürünlerinden biridir. Mısırlılar ilk ruju, kızıl renkte toprağı yağlı maddelerle karıştırarak elde etmişlerdir günlerden beri de ruj, değişen modaya daima ayak uydurarak milyarlarca kadının dudaklarını güzelleştirmiştir.

  1. yüzyıl başlangıcında ruj sürülmesini kolaylaştıran ve kapaklı kuru içerisinde rahatça saklanabilen stick formuna kavuşur. Değişik kozmetik firmaları rujların çekiciliğini artırmak için tasarım harikaları olarak nitelenebilecek çeşitli kutular ürettiler.

Birkaç yıl öncesine kadar orta kısmı dudağı boyamak için daha yumuşak, dış kısmı ise hatları belirlemek için daha sert bırakılmış rujlar çok modaydı. Bunlar yerlerini bir sünger yardımıyla sürülebilen allık gibi ince tozdan hazırlanmış rujlara bıraktı. Ayrıca son derece yumuşak ruj kalemleri ve nemli dudaklara sürüldüğünde ilk anda yeşil ya da mor renkte iken renk değiştirip pembe ya da kırmızı olan rujlarda moda dünyasında devrim yarattı. Rujlara nemlendirici koruyucu ve yumuşatıcı değişik maddeler eklenmesine rağmen ana formu ilk keşfedildiğinde kullanılan ile büyük benzerlik gösterir. Ama günümüzde rujun kullanılmasındaki tek amaç güzelleşmek değildir. Artık bir cilt bakım malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Zaten günümüzde kozmetiklerin amacı makyajla güzelleşmenin yanı sıra cildi korumak ve genç kalmasını sağlamaktır.

Rujların kullanıldığı bölge göz önüne alınarak şu ya da bu şekilde sindirilmesi söz konusu olursa insan bünyesi üzerinde zehirli bir etkisi olup olmayacağını öğrenmek için değişik testler uygulanır. Bileşiminde pigmentli maddeler, mineral, bitkisel, hayvani ve sentetik türden mumlar, dudaklara parlaklık ve yumuşaklık veren badem türü yağlar gibi maddeler bulunur. Ayrıca ultraviyole ışınlara karşı güneş filtreleri, yağların hoşa gitmeyen kokularını yok etmek için parfümler ve bu bileşimin zaman içinde değişikliğe uğramasını engellemek için antioksidanlar kullanılır.

Gençler tarafından tercih edilen parlatıcılar ise pigmentli maddeler içermez ve parfüm olarak da meyve gibi hoş kokularla zenginleştirilirler.

Tam ve özenli bir makyaj için ruj kuşkusuz tek malzeme değildir. Aşağıda sizler için gerekli olan malzemelerden bahsedeceğiz. Rujunuzu kullanmadan önce bu ayrıntılara dikkat ederseniz dudak makyajınızı hem daha göz alıcı hale getirirsiniz hem de doğru bir teknikle kusurlarınızı gizleyebilirsiniz.

  • Güzel uçlu bir dudak kalemi dudak hatlarının çizilmesi ve bu şekilde değişik kusurların örtülmesi için gereklidir. Bu kalemler değişik renklerde satışa sunulur.
  • Üst dudağın orta kısmından başlayarak ruju daha güzel yayabilmek için ince uçlu bir fırça kullanılmalıdır.
  • Dudak kusurlarını gizlemek için, bir koyu bir de daha açık ruj kullanılmalıdır. Açık renkliler iri dudakları daha küçük göstermek koyu renkler ise küçük dudakları belirtmek için sürülmektedir.
  • Parlatıcılar ise sürülen rujun rengine canlılık katar.

 

Rujların renk paleti çok geniş ve zengindir; pembeden oranja, fuşyadan kırmızıya, mordan kırmızıya kadar değişik seçenekler sunarlar. Bütün bu renkler içinden size en uygunu, saçınız, teniniz, makyaj ve elbisenizle uyum içinde olanıdır. Doğal bir görünüm için çok uçuk, gece makyajı için ise çarpıcı tonlar seçilmelidir. Renksizmiş gibi görünen parlatıcılar ise dudaklara şeffaf bir parlaklık kazandırırlar.

Gençler soğuk renkte rujlar ve parlatıcılar kullanırlarsa uygun bir seçim yapmış olurlar. Olgun yaştakiler ise sıcak, yumuşak ve opak renkleri kullanmalıdırlar. Örneğin, donuk pembe, mercan kırmızısı, kızıl kahve ve toprak tonları gibi. Eğer göz makyajı vurgulanmışsa dudaklar için çarpıcı olmayan renkte rujlar kullanılmalıdır. Ama eğer dudak makyajına ağırlık verilmişse bu defa da göz makyajı hafif bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Mükemmel Bir Görünüş İçin Tarzınızı Tamamlayan Makyaj Önerileri İçin Elsedo’da Kalmaya Devam Edin…

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.