Ramazanda En Sık Yapılan Beslenme Hataları

0

O mübarek ay geldi çattı. Bu gece ilk sahurlar yapılacak. Bu sene mübarek ramazan ayında günde 17 saat boyunca oruçlu olacağız. Şu sıcak yaz günlerinde oruç tutmak biraz bizi zorlasa da Allah bir şekilde kolaylığını sağlıyor. Peki, 17 saatlik açlığın ardından beslenmemiz vücudumuza almamız gereken sıvı miktarı nasıl olmalıdır?

Öncelikle vay efendim 17 saat oruçlu olacağım nasıl aç susuz kalacağım çok yiyip çok su içmeliyim ki orucum rahat geçsin düşüncesi en başından beri yanlış bir düşüncedir. Yapılan birtakım yanlışlar vücudumuz için olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bundandır ki yapılan yanlışları iyice öğrenip düzeltmek için elimizden geleni yapmamız şarttır. Şimdi size yapılan 5 yanlıştan bahsedeceğim. Hep birlikte göz atalım…

ramazan-sofrasi

  • Sahuru atlamak: Kimimiz uykumuzu bölmemek için erken saatte yiyerek yatmak veya sahur yapmadan oruç tutmak isteriz. Fakat uzmanlara göre sahur yapmadan tutulan oruçlarda vücudun su ihtiyacı tam karşılanamadığından halsizlik artmaktadır. Protein ağırlıklı bir sahur en sağlıklı sahur menüsü olacaktır.
  • Buz gibi soğuk suyla oruç açmak: 17 saat gibi uzun bir süre aç kalan midemizi ezan okunur okunmaz buz gibi soğuk bir suyla doldurursak midemizde oluşacak rahatsızlıkları göze almış olacağız. Özellikle gaz ve şişkinliğe neden olacağını unutmamalıyız.
  • Tuz, şeker ve baharattan uzak durun: Hem sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemek için hem de ramazanda kilo alımını önlemek için bu üçlüden mutlak surette uzak durmalıyız.

ramazanda-beslenme

  • Sıcak çorba içmeyin: İftar menülerinin olmazsa olmazıdır çorba. Boş olan mideleri doldurmak için iyi bir başlangıçtır. Fakat çorbayı içerken sıcak olmamasına özen göstermeliyiz. İftara az bir zaman kala çorbaları kâselere doldurursak ılıyacak ve tüketimimiz kolay olacaktır.
  • İftarda çok fazla su tüketmeyin: Sıcak yaz günlerinde açlıktansa susuzluk daha çok yaşanmaktadır. Tüm gün susayan vücut iftarda bir anda suya yüklenmek isteyecektir. Bu yapılan en büyük yanlıştır. Fazla miktarda içilen su midede şişkinlik yaratacak ve hazımsızlığa neden olacaktır. İftardan sonra 1-2 bardakla başlayıp sahura kadar 2.5 litrelik su ihtiyacını da karşılamayı unutmayın.

Hepinize sağlıklı ramazanlar dileriz…

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.