Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayınız en uzun günlere denk geldiği zamanlar içinde bulunuyoruz. Yüksek yaz sıcakları ve 18 saate varan oruç süresi ramazanda doğru beslenmeyi daha da önemli hale getiriyor. Maneviyat ve iç huzurla dolduğumuz bu ayda ne yazık ki çok sağlıksız manzaralarla karşılaşabiliyoruz. Yaklaşık 18 saatte varan oruç süresinden sonra tıka basa ve hızlı bir şekilde yemek yemek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ramazan ayında beslenme şeklimize dikkat ederek, ramazanı vücut dengemiz bozulmadan atlatabiliriz.

Öncelikle, sahur yemeğini kesinlikle atlamamalıyız. Sahurda sadece su içip yatmak ta bu uzun gümlerde ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Sahur yemeğinde tüketilecek süt ve süt ürünleri, yüksek protein barındıran yumurta, zeytin, bal gibi kahvaltılıklar bizi daha uzun süre tok tutacak ve su ihtiyacımızı da dengeleyecektir. Bunlar yetmiyorsa; mercimek, nohut, kuru fasulye gibi tok tutan besleyici gıdalar tercih edilebilir.

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri2

İftar yemeğini yavaş yavaş yemeliyiz. Mümkünse bir çorba içtikten sonra 15 – 30 dakika ara vererek ana yemeğe geçebiliriz. Beş, on dakikada sofrada ne varsa silip süpürmek sonrasında rahatsızlık verecektir.

İftar sonrasında hareketsiz zaman geçirmek sindirimi güçleştirecektir. Televizyon karşısına kurulmak yerine kısa yürüyüşlerle metabolizmamızı hareketlendirmeliyiz.

Yaz sıcaklarında su tüketimi de hayati olmaktadır. İftar sahur arasında en az üç litre su tüketmeliyiz. Su içeren ayran, çay, meyve suyu gibi ürünlerle de su ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliriz.

İftar sahur arasında lif oranı yüksek kuru meyveler, meyveler ve kuru yemişler beslenme düzenimize katkı sağlayarak, kabız, ishal gibi hastalıklara karşı bizi koruyacaktır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.