Nasır Nedir, Nasıl Oluşur ve Nasıl Geçer?

Genelde ayaklarda, fakat vücudun farklı yerlerinde de görülebilen fiziksel veya virüs kaynaklı bir tür deri hastalığıdır. En büyük sebep olarak gösterilebilen nasır görülen bölgelerin sürekli olarak fiziksel bir baskıya maruz kalmasıdır. Deri bir tür koruma sağlamak amacıyla bu bölgedeki deriyi kalınlaştırmaya başlar ve bir süre sonra nasır dediğimiz sert ve acı veren bir yapı oluşturur. Daha çok ayaklarda görüldüğü için ayak nasırlarından söz edeceğiz.

Yanlış ayakkabı seçimi, çıplak ayakla dolaşma, sürekli aynı hareketin tekrarlanması, özellikle parmak kemiklerinin köklerinde nasırlaşmaya sebep olur. Çok sıkı ayakkabılar ayrıca parmakların birbirine sürtünmesinden dolayı parmak aralarında da nasırlaşmaya sebep olur. İlk oluştuğunda ağrı ve acı verici değildir, zamanla kalınlaşan sertleşen deri tabakaları iç tarafa baskı yapar ve dayanılmaz hale gelebilir.

Nasır Nasıl Geçer?

Öncelikle nasırın virüs kaynaklı mı yoksa fiziksel mi olduğunu bilmemiz gerekir. Virüs kaynaklı olanlar büyüdüklerinde üst kısmı açılarak karnabahar görünümünde ve siyah noktalı bir yapı oluşturur. Bu aşamadayken mutlaka bir dermatoloğa gidip doktorun önereceği bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Virüs kaynaklı olanların tekrar etme ihtimalleri olduğu için bunlara uygulanacak en iyi yöntem sıvı nitrojenle doktor gözetiminde yakma işlemidir. Bu yöntem ile nasırın cilt altındaki kökleşmiş yapısı tamamen kurutularak tekrarının önüne geçilir.

Fiziksel kaynaklı olanlarda tabi ki cilt bakımına özen göstermek gerekir. Cilt inceltici kremler veya nasır kurutucu ilaçlar eczanelerde satılmaktadır.

Nasırdan Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Ayak nasırları fiziksel ise;

  • Doğru ayakkabı tercihi
  • Gün sonunda ayaklara sıcak banyo uygulaması ardından krem ve pamuklu çorapla cilt bakımı yapma
  • Temizliğe çok özen gösterme, başkalarının çorabını, ayakkabısını kullanmama gibi önlemler alınabilir.

El nasırları için;

  • Ağır işlerde çalışanların koruyucu bir eldiven kullanmaları
  • Sıcak suda bekletip cilt bakım kremleri uygulandıktan sonra pamuklu bir eldiven giymek çözüm olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.