Mutfak Dekorasyonu Nasıl olmalı?

Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ve asırlardır bu toplum yapısına entegre olmuş şekildeyiz. Bu yapının gereklerinden biri de, erkeğin dışarıda, kadının ev içinde çalışmasına dayanıyor. Bu sebeple mutfak, gerek evli gerek bekar gerekse annelerin en çok vakit geçirdiği alan oluyor. Hal böyleyken, mutfağın ferah, iç açan bir görüntüsünün olması ve kullanışlı olması hanımların haklı istekleri. Peki ferah ve iç açıcı bir mutfağa sahip olmak için nelere dikkat edilmeli? Cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Öncelikle mutfağınızda zamanın çoğunu kim geçirecekse, onun isteği doğrultusunda dekorasyon yapılmalı. Mutfağınız için bir plan çizdirmelisiniz. Bu plan için bir ustadan yardım almanız yararınıza olacaktır. Sizin düşünmediğiniz ayrıntılar, hesaba katmadığınız masraflar konusunda bir usta size yol gösterecektir.

Mutfağınızda hangi malzemeleri kullanacağınızı belirlemek önemli. Seçtiğiniz malzemenin özel bir kullanım alanı olabilir. Ustanız sizi buna göre yönlendirecektir. Malzemelerinizi ne kadar erken seçerseniz o kadar kar. Temizliği ve kullanımının kolaylığı da göz önüne alınmalı.

Mutfakta en çok vakti geçirecek kişinin sevdiği, ona kendini iyi hissettiren renklerin seçilmesi esas olmalı. “Beyaz eşya” diye tabir edilen eşyalarınızı gri veya siyah seçebilirsiniz. Hem şık hem de zarif durduklarını düşünüyorum. Ankastre cihazlar kullanarak mutfağınızdaki elektronik cihazlarda uyumu yakalayın.

Geniş bir alana sahipseniz ve kartonpiyer yaptıracaksanız bunu da plana eklettirmeyi unutmayın.

Küçük bir alana sahipseniz, kullanım açısından fazla dolap sizi rahatlacaktır. Hem her şeyiniz dolap kapaklarının altında olacak hem de her şey elinizin altında olacak.

Mutfağınız genişse ve orada bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız bir masa eklemelisiniz. Çok geniş bir mutfağınız yok fakat bir masa da fena olmaz derseniz, duvara monteli, açılır kapanır masalardan kullanabilirsiniz. Hem yerden tasarruf imkanınız olur hem de yemeğiniz için içeri taşınmak zorunda kalmazsınız.

Aspiratör yerine davlumbaz kullanmanız hem görünüm hem de kullanım açısından size yarar sağlayacaktır. Ankastre ürünlerinizin içine davlumbazı dahil etmeyi atlamayın.

Kombiniz mutfağınızda yer alacaksa, onu bir dolapla kapatmanız daha hoş bir görüntüye imkan sağlayacaktır.

Dolaplarınızı tavanla birleştirmemeye özen gösterin. İlerleyen zamanlarda hem kullanım hem de temizlik açısından size sorun yaratabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.