Mevsimsel Alerjiden Kurtulmanın Yolları

0

Mevsimsel Alerjiden Kurtulmanın Kolay Yolları

 

Mevsim geçişleri özellikle de baharın gelişi ne kadar güzel olsa da alerjilerin tetiklendiği zamanlar olup bu süreç biraz eziyetle geçmektedir. Mevsimsel alerjiler bazen o kadar ağır geçer ki ilaçlarla dahi toparlanmak mümkün olamamaktadır. Ancak biraz dikkat edersek doğal yollarla alerjiden kurtulmanın pek çok yolunu bulabiliriz.

Yaz geliyor ve yazın sıcağında haliyle klimalar hayatımızın ayrılmaz bir parçası oluveriyor. Klimaların zamanında ve gerekli temizlikleri yapılmadığında alerji için ortam hazırlamaktadırlar. Klimaların filtreleri değiştirilerek, alerjiye özel hava filtresi takılarak böylece kapalı hava partiküllerinin %95’i ortadan kalkmış olur ve alerjiden kurtulmanın bir yolu için sağlıklı bir adım atmış olursunuz.

Alerjen maddeler dışarıda özgürce dolaşmakta ve ister istemez üzerinize sinmektedir. Eve girdiğinizde taşıdığınız bu alerjenleri elbisenizi değiştirerek ve duş alarak dışarıda bırakır ve alerjiden kendinizi ve ailenizi korumak için tedbirinizi almış olursunuz. Ayrıca mümkün mertebe her öğünde en az birmeyve ve sebze tüketin. Portakal, üzüm, domates ve elma gibi alerji belirtilerini artıran meyve ve sebzeleri de mümkün olduğunca dikkatli yemeye çalışın. Eğer hastaysanız da mutlaka maske takın, maske polen ve diğer alerjenlerden korunmanızı sağlayacaktır.

saglik_9c546109-bcbb-43ae-a094-d17babd02640_1

Nazal alerji belirtilerini hafifletmenin bir yolu da burnunuzu sık sık temizlemektir. Burun temizliği mendil gibi kapalı bir engel oluşturarak temizlemek değil, burnun içine su çekerek aşırı basınç uygulamadan diğer deliği kapatarak dışarıya burnunuzu boşaltarak temizleyebilirsiniz. Burnu fazla zorlamak ya da mendil gibi kapalı bir engele burnu basınçla boşaltmaya çalışmak burun içinde kanamaya, ödeme ve kulaklarda tıkanmaya sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.