Metabolizmayı Hızlandırmanın Yanlış Yolları

0

Son zamanlar çok sık duyduğumuz bir kavramdır bu metabolizma. Hızlı veya yavaş çalışması ile ilgili çok şeyler söylenmekte ve özellikle bu konu fazla kiloları ile başı dertte olanları ilgilendirmekte. Çünkü metabolizmanın hızlı olanı yağsız ve sağlıklı bir vücut anlamına gelmekle birlikte herkesin hayalindeki zayıf olmanın da işaretidir. Peki bu metabolizma nedir ki derseniz; “insan vücudunun temel ihtiyaçlarının karşılanması için yakılan enerji miktarı” olduğundan, fazla kilolular için metabolizmayı hızlandırmanın önemi bu yüzden çok büyüktür. Ayrıca bu metabolizma gün içinde tüketilen gıdalarla ve yapılan hareketlerin etkisine göre hızlı ya da yavaş çalışmaktadır.
Yaz mevsimine yaklaşırken her zamanki gibi herkes diyetin bir ucundan yavaş yavaş tutmaya başlıyor. Fazla kilolardan kurtulmayı uzman eşliğinde isteyenler kadar arkadaş tavsiyesi ile yanlış veya şok diyetleri uygulayarak, kulaktan dolma bilgilerle sağlıksız beslenerek bilinçsizce yaptığı bu hatalarla aslında vücuduna çok büyük bir kötülük yapıyor. Böylece yavaşlayan metabolizma ile birlikte kilo kaybında direnç düşüyor, daha da kötüsü metabolizma bozulabiliyor ve bozulan metabolizma ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde ortaya çıkarıyor.

saglikli_kilo_almak_icin_tavsiyeler_1
Diyete başlanınca metabolizmayı hızlandırmanın yollarından biri sanıp, ekmek makarna ve pilavı tamamen yemek listesinden çıkaranlar çok büyük bir yanlış yapıyor. Çünkü hayatımızdan tamamen çıkarılan karbonhidratlar ileriki dönemlerde kas kaybı, yorgunluk, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor.
Fazla kilolardan kurtulmanın ve metabolizmayı hızlandırmanın yanlış bir yolu da daha çok bitki çayı içerek, bu çayların zayıflatacağının sanılmasıdır. Halbuki bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttan suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabilmektedir. Ayrıca, bitkisel dahi olsa bu tür çayların bilinçsizce ve aşırı tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritmi düzensizliği, ani tansiyon düşmeleri ve böbrekte hasarları gibi ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.