Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

En çok dikkat edilmesi gereken cilt tiplerinden biri de kuru ciltlerdir. Kuru bir cilde sahip olan kişiler kendi başlarına göre rastgele nemlendirici kremler kullanmamalılar. Uzman bir doktor tarafından verilen şikâyetlerinizi giderecek kremleri kullanın. Cildinizi kurumasın diye yapmanız gereken bazı şeyler olabilir. Mesela kısa süreli banyolar yapmak, cildinizi soğuktan ve sıcaktan korumak, rüzgârdan korumak başlıca yapılması gerekenler arasındadır.

kuru-cilt

Cilt kuruması durumlarının bazılarında sadece nemlendiriciler yeterli olabilmekte. Fakat bazı durumlarda nemlendiriciler yetersiz kalmakta ve antihistaminik ilaçlarla kortikosteroid içeren kremler kullanmak gerekebilir. Bireyin şikâyetlerine en uygun olan krem bulunup alınalı ve o krem kullanılmalıdır. Banyo sonrası kullanılan bakım yağları kuruyan cildin dengesini yerine getirecek ve şikâyetlerin azalmasına neden olacaktır.

Sıcak ve soğukla karşılaşan ciltten su kayıpları olacaktır. Bu su kayıpları da cildin kurumasına neden olacaktır. Ciddi derecede vücut kuruluklarına sebebiyet vermemek için yaz, kış nemlendirici kullanmaya ve güneş kremi kullanmaya özen gösterilmelidir. Çok sık sık kese yaptırmak veya peeling yaptırmakta ciltte kuruluğa ve tahribata neden olmaktadır. Kese veya peeling yaptırırken sert darbelerden kaçınılmalı. Sert yapılan bir kese veya peeling kuru cildi tahriş edip yara edebilir.

kuru-ciltler-icin-maskeler

Cilt kuruluğunuzu önlemek için soğuk kış aylarında mutlaka eldiven kullanın. Soğuk, deriyi kurutup deri çatlaklarına kadar yol açabilir. Kısa duşlar alıp duş sonrası mutlaka nemlendirici krem sürün. Vücut temizliğinizde yağlı sabun kullanın. Ellerinizi deterjan, aseton gibi kimyasallardan uzak tutun. Klima kullanılan ofislerde veya evlerde klimaya bağlı cilt kurulukları olabilmektedir. Bunu önleyebilmek adına ofisinizi veya evinizi sık sık nemlendirin. Son olarak bol miktarda su tüketin. Vücudunuzun susuz kalmasını önleyin.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.