Kişiye Özel Saç Bakımı Önerileri

Normal saçlar sorunsuz ve sağlıklıdır. Onların bu özelliklerini kaybetmemeleri için genel bir saç bakımı uygulanmalıdır. Yağlı saçlar derinin aşırı yağ üretmesi sonucu problem oluştururlar. Temizlenmelerinde aşırı yağı almak için bitkisel katran gibi maddelerle hazırlanan özel şampuanlar kullanılmalıdır. Eğer yağlanmalarla beraber kelliğe varabilecek aşırı saç dökülmesi de görülüyorsa doktorun tavsiye edileceği özel bir tedavi uygulanmalıdır. Aşırı miktarda tüketilen karbonhidrat ve şekerin de yağ üretimini artırdıkları unutulmamalıdır.

Saçlar genelde 4 ana kategoride toplanırlar: Normal ve gür saçlar, yağlı saçlar; en riskli gurubu oluşturan ince, kuru ve asıl rengini kaybetmiş saçlar ve kepekli saçlar.

İnce telli ve problemli saçları yumuşak bir şampuanla yıkamak gerekir. Ilık suyla sulandıracağınız şampuanı kullanmadan önce bu tür saçlara zeytinyağı ile masaj yapmalısınız. Perma yerine geçici soğuk permaları tercih etmeli ayrıca saç kurutma makinası kullanımından da kaçınmalısınız. Bu tür saçlara fön çekilmemeli ve çok sık olarak toplanmamalıdır. Eğer saçlarınız doğuştan ince ve güçsüz değil de sonradan böyle olmuşsa ya bir jinekoloğa ya da bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Genellikle hormon bozukluğuyla görülen bu durumda adet görme durumunuzla ilgili bir anormallik ya da erkeklerde görülen kellik tehdidi ile karşı karşıyasınız demektir. Hormon bozukluklarına bağlı olan saç problemlerinde saçlar genellikle doğru bir tedavinin ardından düzene girer. Altta yatan hastalığın tedavisi saçları eski güçlü ve dolgun hallerine kavuşturur. Bu yüzden sağlık kontrollerinizi de ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde sağlığınızla ilgili kalıcı tehlikelere fırsat vermiş olabileceğiniz gibi, geç kalmış bir tedaviyle saçlarınız için de çok geç olabilir. Yıkarken saçınızın özelliklerine göre bir şampuan kullanmanız nasıl önemliyse her yıkamadan sonra mutlaka saçınızın tipine uygun bir saç kremi kullanmanız da zorunludur. Aşağıdaki yazımızda, saç tipinize göre birkaç küçük saç bakımı önerisi bulacaksınız:

Özelliklerine Söre Saç Bakımı:

  • Boyanmamış ve Rengi açılmamış-perma yapılmamış-kıvırcıklığı düzeltilmemiş doğal saç: Eğer saçlarınız kuru ise; kuru saçlara özel şampuan, kremli durulama ve 3 haftada bir canlandırma tedavisi. Eğer saçlarınız yağlıysa; yağlı saçlara özel şampuan, yağı alıcı durulama, ayda 1 canlandırma tedavisi, gerektiği zaman kuru şampuan. Eğer saçlarınız dengeli ise; yumuşak şampuan, doğal durulama yapın, çok yağlı saç kremlerinden uzak durun ve ayda 1 canlandırma tedavisi.
  • Boyanmış, permalı, kıvırcıklığı düzeltilmiş (defrize) saç. Çok fazla güneş görmüş ya da klorlanmış saç. Uçları çok kırık saç: Eğer saçlarınız kuru ise; boyalı ya da kuru saç için şampuan, kremli durulama, haftada 1 hafif bir canlandırıcı,3 haftada 1 güçlü bir canlandırıcı. Eğer saçlarınız yağlı ise, boyalı ya da yağlı saç için şampuan,2 haftada bir hafif canlandırıcı, ayda 1 güçlü canlandırıcı, gerektiği zaman kuru şampuan. Eğer saçlarınız dengeli ise, boyalı saç için şampuan ya da yumuşak bir şampuan,2 haftada 1 hafif canlandırıcı, ayda bir güçlü bir canlandırıcı.
  • Rengi hafifçe ya da iyice açılmış saç; rengi iyice açılmış, uçuk bir renge boyanmış saç: Eğer saçlarınız kuru ise, rengi açılmış saçlar için şampuan, kremli durulama, haftada bir hafif bir canlandırıcı,3 haftada bir güçlü bir canlandırıcı. Eğer saçlarınız yağlı ise; rengi açılmış saçlar için şampuan, haftada bir hafif bir canlandırıcı, ayda bir güçlü bir canlandırıcı, gerektiği zaman kuru bir şampuan. Eğer saçlarınız dengeli ise, rengi açılmış saçlar için şampuan, haftada bir hafif bir canlandırıcı, ayda bir güçlü bir canlandırıcı.

Mehmet Gürkan NAM: