Karpuz Detoksu

Yaz aylarının en serinletici meyvelerinden birisidir karpuz. O mis gibi kokusu ve ferahlatıcı etkisiyle susuzluğumuzu giderebildiğimiz bir meyvedir. Son günlerde 1-2 kilo fazlası olanların kurtarıcısı haline gelmiştir. Gözle görülen bir beden inceliği için karpuz detoksu uygulanmaya değer diye düşünüyorum. Size bugün karpuzla gelen zayıflama içeceğinden bahsedeceğim. Bu içeceğin adı karpuz detoksu.

Karpuzun böbrekleri temizleyici özelliği vardır. Yüksek miktarda potasyum içerdiği için böbrek fonksiyonlarının daha iyi çalışmasın sağlamaktadır. Vücuttan sodyum atılımını sağlayıp vücut asit düzenini sağlamaktadır. Aynı zamanda karpuz, fazla suyu dışarı atarak toksinleri temizliyor.

Karpuzun içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle karpuz antioksidan bir meyve olduğunu göstermiştir. Hücre yenilenmesinde de etkili olduğu gözlenmektedir. Karpuz detoksu içine eklediğimiz limon ve portakal da C vitamini içermesinden dolayı detoksumuzu etkili kılmaktadır.

Şimdi karpuz detoksumuzda kullandığımız malzemeleri inceleyelim…

MALZEMELER

4 dilim karpuz

1 tane kabukları soyulmuş portakal

1 tane elma

1 limon suyu

1 adet yeşil çay yaprağı

4 adet buz

Karpuz, elma, portakal ve limonu katı meyve sıkacağından geçirin ardından üzerine 1 tatlı kaşığı yeşil çay ekleyin. Ardından 10 dakika bekleyip 4 adet buzu atın üzerine. Böylece karpuzlu detoksunuz hazır oldu.

karpuz-detoksu

KARPUZ DETOKSUNDA UYULMASI GEREKENLER

*Karpuz detoksuna başlamadan 3 gün kadar önce, detoksun etkisini arttırabilmek amacıyla, kırmızı et, kızartma, tavuk eti, konsantre gıda, siyah çay ve beyaz ekmek g tüketmemeye özen gösterilmelidir.

* Karpuz seçimi yaparken gübreli, iri ve hibrit (dölsüz) tohumlu karpuzlarla kabaktan karpuz olmamasına, dikkat edilmelidir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.