Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bu zamana kadar hemen hepimiz karın ağrısı çekmişizdir. Yaşanan bu ağrılar bazen sıradan bir ağrı olabilirken bazen ciddi sorunlar ortaya çıkaran ağrılar olabilir. İşte bu anda yapılması gereken ağrının nedeni öğrenmek ve zaman geçirmeden tedavi yoluna gitmektir. Öncelikle karın ağrısı nedenleri ve ağrının hangi nedenlerden kaynaklandığına yakından bakalım.

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Pek çok farklı nedenden dolayı karında ağrı meydana gelebilir. Ayrıca karın ağrısının ortaya çıkmasını sıradan ve ciddi nedenlerden kaynaklı olarak 2’ye ayırmak mümkündür. Nedeni basit görünen bir ağrı ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden her karın ağrısı sıradan bir ağrı gibi hafife alınmamalıdır.

Sıkça Görülen Karın Ağrısı Nedenleri

1. Kabızlık

2. İshal durumları

3. Gaz

4. Bağırsaklarda sendrom oluşumu

5. Gıda zehirlenmesi

6. Virüs nedeniyle görülen mide ve bağırsak iltihabı

7. Besin alerjisi ve intoleransı

Peki nedenleri bilinen karın ağrısı tedavisi için neler yapılabilir. Karın ağrısı probleminde ağrının neden kaynaklandığının öğrenilmesi kadar tedavi aşaması da önemlidir. Bazen gereken yerde ve zamanda müdahale edilmesi ciddi sonuçların ortaya çıkmaması adına büyük bir önem arz eder. Şimdi karın ağrısının tedavisi konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Karın Ağrısı Tedavisi ve Ağrı Sırasında Yapılacaklar

Karın ağrısı tedavisi için uzmanlar ilk olarak ağrının neden kaynaklandığının öğrenilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak ağrı nedeni adet kanaması ise ve her regl döneminde tekrar ediyorsa bu ağrıya ağrı kesici ilaçlar ile müdahale etmek mümkündür.

Başka bir durum da karın ağrısının bir anda başlaması ve daha önce yaşanmamış bir ağrı olmasıdır. Bu tür durumlarda yapılacak en sağlıklı uygulama en yakın sağlık kuruluşuna gitmek ve bir uzmana görünmektir. Sağlık kuruluşundaki uzmanlar en kısa sürede ağrının nedenini bulmaya çalışır ve ağrı apansidit iltihabı, pankreas iltihabı ve safra kesesi taşı nedeniyle ortaya çıkmışsa bir an önce müdahale edilir. Ayrıca uzman doktor gerek görürse o an da cerrahi işlemler bile uygulanabilir.

Sık görülen karın ağrısı çeşitlerinden biri de Akdeniz Ateşi olarak bilinen FMF olarak karşımıza çıkar. Bu ağrıda kronikleşme, sürekli tekrarlama ve ağrı beraberinde ateş basma gibi durumlar ortaya çıkar. Bunun yanında ağrı 1 ya da 2 ağrıdıktan sonra geçebilir ve ağrıyla beraber eklemlerde ağrı, bitkinlik ve yorgunluk gibi durumlar meydana gelir.

Yaşanan ağrının yukarıda belirtilen şekillerde belirtiler meydana getirmesi durumunda kişinin doktor tarafından muayene edilmesi ve bir an önce tedavi yoluna gidilmesi gerekir. Eğer Akdeniz Ateşi olarak adlandırılan karın ağrısı kısa sürede tedavi edilmezse bir protein çeşidi olan amiloidoz organlarda birikme gösterir. Birikmenin meydana gelmesi ise organların görevlerini tam olarak yerine getirmemesine neden olur.

Empati: