Kan Uyuşmazlığı Nedir

0

Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi veya araştırılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan biri de kan uyuşmazlığıdır. Peki, kan uyuşmazlığı nedir?

Annenin  Rh (-), babanın Rh (+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda, çiftin bebekleri eğer Rh (-) ise bir sorun olmaz fakat  bebeğin Rh (+) bir kan guruba sahip olması durumunda  Rh uygunsuzluğuna yani kan uyuşmazlığı durumuna neden olur. Rh uyuşmazlığında ilk bebekte bir sorun gözlenmez ama ikinci gebeliklerdeki bebeklerde sorun ortaya çıkabilir. Çünkü normalde anne ve bebeğin kanı gebelikte birbirine karışmazken Rh uyuşmazlığı durumunda olan annenin doğumu sırasında bir miktar bebek kanının anne dolaşımına katılması gerekir.

Rh uyuşmazlığı olan annenin doğumunun hemen sonrasında bu durum 72 saat içinde de olabilir rhogam adı verilen anti D yani Rh antikoru yapılır. Fakat bu iğne yapılmazsa eğer anne, kanındaki bebek alyuvarlarına karşı antikor geliştirebilecektir. Anneye yapılan Rh antikoru sayesinde anne  kanına karışan Rh (-) kan hücreleri ortamdan kaldırılmış olur.

kan-uyuşmazlığı-2

Kan Uyuşmazlığı Halinde Neler Yapılmalı?

Rhogam iğnesi yapılmazsa veya bu durum anne ya da doktorlar tarafından tespit edilmezse annenin 2. Doğumu sonrasında üretilen hücreler antikorları bebeğin dolaşımına katarak, bebeğin kan hücrelerini yıkarlar. Böyle bir durumda da  bebekte kalp ve dolaşım problemleri(hidrops fetalis) görülebilir. Ve hatta bebeğin ölümüne kadar giden bir tabloyla da karşılaşıla bilinir.

Rhogam iğnesi ilk gebelikte, 8. haftadan sonraki kanamalar oluştuğunda önlem amaçlı yapılabilir. Rh uyuşmazlığı olan annenin gebeliğinde sadece kanama olmasa bile 28. gebelik haftasında koruma amaçlı anti D yapılmaktadır. Fakat bebeğin kan gurubu henüz bilinmediğinden yapılmasa da olabilmektedir. Ama bizim önerimiz yapılmasından yanadır. Aynı bu uygulamanın kürtajdan sonra da yapılması gerekmektedir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.