Kan Şekeri Nasıl Dengelenir

0

Kahvaltıdan önce aç karnına 2 dilim kabuklu limon ve bir çubuk tarçın ekleyerek hazırladığınız bir bardak ılık su hem metabolizmanızı canlandıracak hem de kan şekerinizi dengeleyecektir. Limon ve tarçının etkili bir kan şekeri düzenleyici olduğu bilinmektedir.

Kahvaltılarda sıklıkla tükettiğimiz ve tüketmekten zevk aldığımız hamur işleri, reçeller, marmelatlar glisemik indeksleri yüksek olduğu için kan şekerimizi aniden yükseltip düşürebilmektedir. Ani kan şekeri düşüklükleri de bizim erkenden acıkmamıza neden olmaktadır. Bu besinler yerine glisemik indeksi düşük protein içeren az tuzlu peynirlerden oluşan ve tam tahıllı ekmeklerle kahvaltınızı yapmalısınız. Meyve suyu yerine süt veya az şekerli meyve sularını tüketebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız kahvaltılar sizi gün içinde tok tutacak ve acıkmanızı engelleyecek.

Gün boyunca öğün atlamamaya çalışın.3 ana öğünün yanı sıra ara öğünleri de tüketmeye özen gösterin.4 saatten daha uzun süren açlıklar kan şekerinizin düşmesine sebep olmakta ve çabuk acıktırmakta. Ara öğünlerde tercihinizi meyveden veya yoğurttan yana kullanabilirsiniz. Meyve tüketirken porsiyonuna dikkat edin.

kansekeri

Bayramda ikram edilen tatlılardan kaçmak neredeyse imkânsız. Sizden hepsini geri çevirin demiyoruz ama 1-2 dilim tatlıya da izin veriyoruz. Bayramlarda genellikle şerbetli tatlılar ikram edilir. Fakat artık yerini yavaştan sütlü tatlılara bırakmaya başladı. Burada önemli olan porsiyonlar küçültmektir.

Şekerli ve asitli içecekler yerine yeşil çay veya kahve tercih edebilirsiniz. Günde 2 fincan yeşil çay tüketebilir ayrıca 1-2 fincan da kahveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. En önemlisi su tüketimini artırmalısınız. Günde en az 8- bardak su tüketmelisiniz. Salatalarınıza elma sirkesi katmanızda herhangi bir sakınca yok. Kan şekerinizi dengeleyip tokluk hissi yaratır. Bu yüzden salatalara tuz yerine elma sirkesi katmanızı tavsiye ediyoruz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.