Kahvaltı ile Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün mü?

0

Kahvaltılarımız günümüzün en önemli öğünüdür. Ancak kahvaltının kilo vermedeki önemini çoğumuz biliriz ancak çoğumuz da çeşitli nedenlerle kahvaltıyı ihmal ederiz. Ancak bilmemiz gereken en önemli şey diyet yaparken kahvaltıları asla atlamamız gerektiğidir. Ancak bu gerekliliğe rağmen çoğumuz sabahları kahvaltı yapmaya vakit bulamıyoruz ya da kimimiz sabah erken vakitlerde açlık hissetmediğimiz gerekçesiyle kahvaltıyı kahveyle geçiştiriyoruz. Ancak sabahları sağlıklı ve düzenli yapılan kahvaltı ile sağlıklı kilo vermenin yanı sıra kilonuzu korumanızda da etkili olduğunu biliyor musunuz?

Sabah uyandığınızda güne kahvaltıyla başlamanın zevki bir başkadır. Uzun uzun kahvaltı yapmaya rahat rahat yemeye vaktiniz yoksa dahi omlet veya yulaf ceviz atıştırıp, bu şekilde metabolizmanızı güne hazırlayarak yapacağınız sağlıklı bir kahvaltı ile sağlıklı kilo verebilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızda gün içinde iştahınızı daha rahat kontrol ettiğinizi ve diğer öğünlerde daha sağlıklı yiyecekler seçtiğini rahatlıkla fark edebilirsiniz. Kahvaltı yapmadığınızda ise gün içerisinde canınızın daha çok tatlı çektiğini, elinizin ve aklınızın sık sık atıştırmalara gittiğini de göreceksiniz.

Diyet yaparken en çok dert edilen konu da insülin seviyesidir. Kilo verirken insülin seviyenizi dengelemenin en kolay ve sağlıklı yolu güzel ve dengeli, her gün aynı saatte  bir kahvaltı ile güne başlamak olur. Bu şekilde kahvaltı ile kan şekerinizi düzenlediğinizde gün içinde karşılaşabileceğiniz ruh halinizin değişimlerini daha kontrollü yaşayarak en aza indirebilirsiniz. Öğün atlamak maalesef ruh halini oldukça olumsuz etkileyecek olup bu durum duygusal acıkmalara da sebep olduğu gibi diğer öğünlerde aşırı yemenize de sebep olacaktır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.