İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Gelişen teknoloji ve kolaylıklar sayesinde artık hayatımız bir kat daha özenli hale geldi. İnsanların günlük aktivitelerinin başında gelen alışverişler ise bizlere bir tık kadar yakın.

Yemek siparişlerimiz, kıyafet, kozmetik, dekorasyon, teknoloji gibi daha birçok alanda bizlere evlerimizden çıkmadan alışveriş yapabilme olanağı sunan internetten alışveriş, bunların başında geliyor. İstediğimiz renk, beden, modelde kıyafetler seçip kapımıza kadar getirtebiliyoruz. Tüm bunların yanında konu sanal âlem ve online alışveriş olunca kişilerin akıllarında elbette sorguladıkları bazı soru işaretleri oluşuyor. Peki, online alışveriş güvenli mi ve bizler internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

internetten alışveriş

Tabi ki en revaçta olan soru para kullanımı ve ödemeler ile ilgili oluyor. Dünya çapında gerek yurtiçi gerekse yurtdışı bağlantılı olarak kurulmuş marka ve daha birçok çeşide ev sahipliği yapan siteler var. Fakat bu sitelerin ne yazık ki hepsine güvenli demek yanlış olur. İsimlerini duyurmak ve reklam adı altında verdikleri göz boyamaya kanılarak, bilinmeyen yerlerden ve duyulmamış isimlerden alışveriş yapmak yanlış olacaktır. Elbette ki her insanın bütçesi ve mali durumu birbirinden farklılık göstermekle birlikte, kişiler kendi bütçelerine göre araştırma yapmalıdır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli iki husus şudur: Kredi kartları ve bankalar üzerinden yapılan havaleler. Sizlere satış garantisi ve karşılığında verilen bir evrak olmadığı taktirde kredi kartı ve bankalar aracılığı ile alışveriş yapmak doğru olmayacaktır. Dolandırılan insanların sayısının varlığı azımsanamayacak kadar çok. Fakat bu demek değildir ki internetten hiç alışveriş yapılmasın. Tam tersi, daha çok yapılmalı ve şikâyetler bildirilerek diğer müşterilerin de hakları savunulmalıdır. Bu sebep ile internetten alışveriş konusunda dikkatli olmakta büyük yarar vardır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.