Sağlıklı İlişki İçin Sağlıklı Adımlar

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir İlişki için bazı kuralları bilmek gerekiyor. Bu kuralların düzgün bir şekilde uygulanması kişileri mutluluğa götüren yolda önemli bir adım. İşte sizlere sağlıklı bir İlişki için sağlıklı adımlara dair ipuçları;

1-Güvenin: Kişi öncelikle kendisine güvenmeli ilkesini unutmayın. Kendinize sıkı bir şekilde güvendikten sonra karşınızdakine güvenin. Güven egoları öldürür unutmayın. Tüm dinlerde inanç, güven, sevgi sayesinde insanın kutsallığın mabetlerine girebileceği yolundaki söylemlerinin nedeni, işte budur. Güveni vücudumuzda dolaşan kana benzetebiliriz insan bedenini sürekli canlı ve enerjili tutarak hayatta kalmasını sağlar ancak bu kan vücuttan çekilirse kişinin sonu olabileceği gibi ilişki de benzer durum söz konusu olabileceğini unutmayın. Karşı cinsin güven derecesini ölçmek yerine her zaman kendinize olan güveni sorgulayın. Çünkü güvendiğiniz kadar güvenilecek siniz, unutmayın!

2-Sevgi Temellendirilmesi: Alışkanlık ilişkisi değil sevgi ilişkisi üzerine temel atın. Egolar bir başkasına sahip olunması gerektiğini söylerken özgürlük sevmek gerektiğini söyler..

3-Özgürlük: İlişki temel sorunlarından birisi de özgürlük olgusudur. Unutmayın bir insan bir insanı biliyor ve tanıyorsa geri kalan her şey teferruattır ve bu insan nerede olursa olsun onu biliyorsunuz, ona güveniyorsunuz, o zaman özgürlüğü bile özgür bırakmakta fayda var.

4-Empati kurmak ilişki kalitesini arttırır: Empati kuran insanlar bir çok olayı empati kurmayanlara göre daha farklı değerlendirir görünmeyen şeyleri görür. Empati özelliği ilişkinizde ki kaliteyi arttırarak, size duyulan hayranlık derecesinin aynı şekilde artmasına neden açar.

5-Her türlü Değerin farkında olun: Unutmayın ki bu iki kişinin yaşadığı çok özel bir şey. Şair Mehmet Severcan’ın dediği gibi ‘’Nefesini hayran olduğun bir kalpten almaya aşk diyorlar’’ nefesinizi adeta onun o hayran olduğunuz kalbinden aldığınızı ve bu hoşluklar içerisinde bir birinize tutunduğunuz unutmamalı.

Kim Takdir Edilmek İstemez ki

6-Takdir edin: Gerek ufak gerek büyük hareketleri her ne olursa olsun takdir etmek egolardan sıyrılmış insanlara yakışan güzel bir özelliklerden bir tanesidir. Birbirinizi bol bol takdir edin ve böylece en büyük destekçiniz olun.

7-Sürprizler ilişkiye renk katar: İyi düşünülmüş sürprizlerin hayatı rengârenk yapacağını unutmayın. Sürprizler yapmak için bir hata veya özel gün olmasını beklemeyen. Sürprizi hak eden en özel duygunun sevgi olduğunu unutmayın ve buna laik bir şekilde hareket edin. Kalıpların dışına çıkıp hareket ettiğinizde neler olacağını hayal edin veya sıradan sayılabilecek bir sürprizin bile ne kadar kıymetli olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Sürprizlerinizi iyi planlayın gerekirse bir zamana yayıp araştırmalar yapın ve en önemlisi ağzınızı sıkı tutun.

8-Bakıma önem verin: İlişki canlı tutmak ve daha çekici kılmak açısından bakımlı olmakta fayda var. Yapılan araştırmalar kişisel bakımına özen gösteren insanların daha çekici ve kontrollü bir hayatı olduğunu söylüyor.

9-Farkları fark edin: Kadınlar ve erkekler hakkında bilgi sahibi olun. Bu konularda kitaplar okuyun, filmler izleyin. Karşı cinsin hem fizyolojik hem de ruhsal yapısı hakkında bilgi sahibi olduğu anda kişi bir çok durumun derinine inerek daha rahat duygudaşlık kurabilir ve İlişki daha sağlam temellendirebilir.

Kabullenmek Önemlidir

10-Kabullenmek: Kabullenmek ilkesi çoğu insan için zor ve sabır gerektiren bir evredir. Ancak dünyanın var oluşundan bu yana gerek erkek gerekte kadın nüfusunun kabullenmesi gereken şeyler oldu, ve daha nice insanları bunu unutmayın. Kabullenmek deyince ilk akla gelen kötü şartlar ve kötü durumlar oluyor ancak tamamen nötr ve size saçma gelen bir şeyi de kabullenmeniz gerekebilir. Bu koşullarda kişiye verdiğiniz değeri unutmadan ve onunla geçirdiğiniz vakitlerin sadece size ait olmadığını onunda birer hatırası olduğunu hatırlayarak kabullenmek gerekir.

Aşk ve İlişki rehberiniz Elsedo Sizlere Sağlıklı İlişkiler İçin Püf Noktalar Vermeye Devam Ediyor, Daha Fazlası İçin Tıklayınız!

Mehmet Gürkan NAM: