İlişkide Mutlu Olmanın Kuralları

          Mutluluk bir ilişkinin temeli olmakla birlikte, bu temeli sarsmadan ilişkiyi korumak ilişkide karşılıklı sorumluluk ve özveriye bağlıdır. Uzun soluklu ilişkide mutlu olmanın en önemli kurallarından biri problemli çiftlerin tehlike sinyallerini fark ettikleri anda bu duruma müdahale etmesi ve sorunu zamana bırakmamasıdır. Zamana bırakılan sorunlar çiftlerin mutsuzluklarının gitgide  çoğalmasına ve çözümsüz bir şekilde iki tarafı da yıpratmasına neden olmaktadır. Unutmayalım ki erken müdahale hayat kurtarır!

Araştırmalara göre çiftlerin tartışmalarında kontrollü davranmalarının ve aklına gelen her şeyi söylemeden önce düşünmelerinin daha istikrarlı ve mutlu bir ilişki için önemli olduğu vurgulanmıştır. Çiftlerin tartışma nedenlerinin başında fikir çatışmaları gelmektedir. Tartışırken Eleştirilerin yüksek sesle değil de daha yumuşak bir ses tonu ile yapılması, konuşurken karşıdakinin suçlanmaması tartışmayı kavgaya dönüşmekten kurtaran ve bir ilişkide mutlu olabilmenin en önemli kurallarındandır.

elele

İlişkide plan programların empati ile yapılması ve planların esnek olması önemlidir, kadınlar planlarında ve programlarında esnekliğe imkan tanısa da araştırmalar öyle gösteriyor ki erkekler bu konuda zorlanıyorlar. Ancak planlarda olabilecek esneklik ve rahatlık ilişkinin başarısını büyük ölçüde etkilemektedir.

İlişkide mutlu olmanın olmazsa olmaz kuralı ise, prensip sahibi olunması gerektiğidir. Çiftler birbirlerine ne kadar aşık olmuş olursa olsunlar birbirlerine karşı rencide edecek ya da incitici en ufak davranışları kabullenilmemekte ve bu durum tartışmanın merkez haline gelmesi ile başka sorunları da beraberinde getirmektedir. Gururunu incitici, rencide etmeyen küçük davranışları, düşünmeden oluşan bazı hareketleri düşük toleranslarla karşılamak uzun vadede ilişkiyi daha da mutlu ve yaşanabilir hale getirecektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.