İlişkide Asla Söylenmemesi Gereken 7 Söz

ilişkide söylenmemesi gereken sözler

Eşinize ya da sevgilinize söylediklerinizden hiç pişman oldunuz mu? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Eşinizle doğru şekilde iletişim kurmak, ilişkinizin sağlığını birçok yönden tamamlayacaktır. Duygularınızı paylaşmak her zaman iyidir. Ancak bunu yanlış şekilde veya yanlış zamanda yaparsanız, amaçladığınız şey yanlış anlaşılabilir. Bu görüşten yola çıkarak, bir ilişkide söylenmemesi gereken şeylerin bir listesini oluşturduk.

Çoğu durumda, bir tartışma sırasında ağızdan çıkan sözler diğer kişiyi kendi bakış açısından bakmaya ikna etmeye çalışmaktır. Eşinizi bir tartışma sırasında bir şeye ikna etmeye çalışmak, gerçek niyetinizin anlaşılması konusunda sağlıksız bir davranıştır.

Aşağıdaki alternatif cümleler ve sorular sayesinde, eşinizle etkili ve yıkıcı olmayan bir iletişim kurabilirsiniz.

İlişkide Asla Söylenmemesi Gerekenler ve Onların Yerine Söylenmesi Gerekenler

  1. “Sana inanmıyorum” demeyin

Güven, bir ilişkide var olması gereken en önemli kıstaslardan biridir. Güven kırıldığında, hem güveni kıran hem de güveni kırılan tarafça üstesinden gelinmesi gereken sorunlar ortaya çıkar.

Güven duygusunu kıran kişinin şeffaflık göstermesi ve güvenilir olduğunu kanıtlaması önemli olmakla birlikte, güveni kırılan kişinin iletişime açık olması gerekir.

“Sanan inanmıyorum” yerine “Sana inanmak istiyorum ama zor bir zamandan geçiyorum” cümlesini tercih edin.

  1. “Aşırı tepki veriyorsun” veya “Kendini kontrol edemiyorsun” demeyin

Herhangi bir ilişkide iki kişi birbirini gerçekten önemsiyorsa, bazı şeyler daha hararetli olur. Bu normal ve birçok kişiye göre iyi bir şeydir. Tartışma, uygun şekilde yapılırsa havayı yumuşatmanın sağlıklı bir yolu olabilir.

Anın sıcaklığı ile sarf edilen cümleler, tartışmanın geri dönüşü çok zor olan bir kavgaya dönüşmesine neden olabilir.

Söylenecek en kötü şeylerden biri “kontrolden çıktın” veya “aşırı tepki veriyorsun” gibi diğer kişiyi daha da hararetlendirecek cümlelerdir.

Bunun yerine, “Üzgün olmanı anlıyorum, ama sanki sinirli görünüyorsun. Tartışmaya bir ara verip sakinleştikten sonra devam etsek daha iyi olmaz mı?” diyebilirsiniz.

Bu sadece eşinizin sakinleşmesi gerektiğini fark etmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tartışma konusunu tamamen görmezden gelmediğinizi gösterecek. İşler kontrolden çıktığında mola vermek, yapabileceğiniz en iyi şeydir.

  1. “Sorun ne?” demeyin

Herhangi bir ilişkide söylenen en yaygın şeylerden biri “yanlış olan ne?” cümlesidir. Bu cümlenin arkasındaki sebep her zaman yanlış olması değil, karşı tarafın otomatik olarak bir varsayım yapıyor olması ve muhtemel savunmasını yapmaya başlayacağı gerçeğidir.

Bunun yerine onu önemsediğinizi gösteren “Her şey yolunda mı?” cümlesini kurabilirsiniz.

Evet, hepsi bu. Temelde aynı şeyi soruyorsunuz, ama tamamen farklı bir şekilde.

  1. “Bir şey mi oldu” diye sorulduğunda “Hiçbir şey olmadı” demeyin

Çoğumuz bir şey hakkında konuşmak istemediğimizde ilk bunu söyleriz. Bunu söylemek “evet bazı şeyler var, ama bunun hakkında konuşmak istemiyorum” demekten daha kolaydır.

Sizi üzmek için ne yaptığını bulmak için istekli olan diğer kişiye bir sinyal verebilir. Ancak daha sonra özünde yanlış bir şey yaptığını kabul etmezse sorun haline gelir.

Bunun yerine, “Evet, beni rahatsız eden bir şey var, ama henüz bunun hakkında konuşmak istemiyorum. Bunun hakkında daha sonra konuşabilir miyiz?” deyin.

Karşı tarafın bu konuda henüz konuşmama kararınıza saygı gösterme sorumluluğu vardır.

Eşinize ne olduğunu ifade etmeden bir şeyle ilgili hayal kırıklığınızı göstermeye çalışmak sağlıklı değildir. Sorunu konuşmak için zamana ihtiyaç duyduğunuzu ifade etmek en iyi seçenektir. Çoğu yanlış tartışma, tartışılmaya hazır olmayan bir şey hakkında konuşmaktan kaynaklanır.

  1. “Benden bu kadar” veya “Bitti” demeyin

Hepimizin ilişkimizin içinde bulunduğu korkunç durum karşısında iki yoldan birini seçtiğimiz oldu; Tartış ya da bitir.

Duygularımız tam hızdayken, bitirmek genellikle ideal görünür. Durum soğuduktan ve söylemememiz gereken bazı şeyleri söyledikten sonra, aslında ilişkiyi bitirmek istemediğimizi, soruna bir çözüm bulmak istediğimizi ve duygularımızın daha iyi hale geldiğini anlarız.

Aslında yapmamız gereken, nasıl hissettiğimizi ifade ederken diğer kişiye zarar vermeyen cümleler söylemek olmalıydı.

Bunun yerine, “İlişkimizin harika olduğunu hissetmiyorum. Mümkünse bunu çözmenin bir yolunu bulalım. Çünkü zor zamanlar geçiriyorum.” diyebilirsiniz.

Yine, nasıl hissettiğinizi ifade etmek önemlidir. Sonuçta, ikiniz arasında bu şekilde tepki vermenize neden olan bir şey var ve onu görmezden gelmek hiçbir şeyi çözmeyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.