Horlamanın Sebepleri ve Tedavisi

Günlük yaşantıda çevremizde veya bizzat kendimizde görülen bir rahatsızlık olan horlama geceleri uyurken kişiye ve çevresine şiddetine bağlı olarak önemli oranda rahatsızlık verebilir. Horlama alınan nefesin kanallardan geçerken dokulara çarpmasıyla çıkan sestir. Kanalın darlığıyla çıkan ses ters orantılıdır. Yani kanalın darlığı arttıkça havanın geçmesi daha zor olacağından ortaya çıkan ses daha fazla olmaktadır.

​​Horlamanın Sebepleri Nelerdir?

Horlamanın birçok sebebi bulunmakla birlikte başlıca sebeplerinden bir tanesi kişinin burnunda bulunan şekil bozuklukları ve parçalardır. Burnun şekil yatay, kırık vb. durumlarda olması kişinin kanallarında bozukluğa yol açarak havanın gidiş yolunu engellemektedir. Bu da burnun sıkça tıkanmasına ve neden olur. Ayrıca burnun nefes kanallarına yakın yerlerde bulunan et ve kemik parçaları havanın kanaldan geçmesini engelleyerek şiddetli bir horlamaya neden olabilir.

Horlamanın diğer bir sebebi ise kişinin günlük yaşantısıdır. Kişinin günlük yaşamındaki olaylar veya iş hayatı kişiyi olumsuz ve yorucu yönde etkiler. Bu da yorgun kişinin bazen fazlaca horlamasıyla sonuçlanabilir. Bundan farklı olarak kişinin yatakta sırt üstü yatmak yerine yatay pozisyonlara dönmesinin horlamayı azalttığı görülmüştür. Bunun nedeni ise sırt üstü yatarken kişinin boğaz ve çevresinin ayrıca hava kanallarının kasılmasıyla havanın geçmesinde sıkıntı yaratmasıdır. Dar alandan geçmeye çalışan hava elbette daha fazla dokuya çarparak daha fazla ses çıkarmaktadır.

Horlamanın Tedavisi Nedir?

Horlamanın tedavisinde kişinin burun ve çevresinde bulunan et veya kemik parçalarının doktor müdahalesiyle alınması kişinin uyurken rahat ve horlamadan bir uyku çekmesine yardımcı olur. Ayrıca kişinin burnundaki yamukluk, kırık vb. durumlar da doktor müdahalesine ihtiyaç duymaktadır. Düzeltilen burun ve burun kemikleri horlamayı yok edebilir. Bundan farklı olarak günlük yaşamda vücudu fazla yormamak, çalışma hayatında stresten kaçınmak da geceleri sessiz bir uyku sürmemizi sağlayabilir. Başka bir konuya değinecek olursak, kişinin sırt üstü yatmak yerine düz yatması horlamayı azaltabilir. Çünkü yan yatmak boğaz ve nefes kanallarının gevşemesine neden olarak horlamayı azaltıcı etkide bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.