Hazımsızlık Nedir, Hazımsızlığın Sebepleri

Tıpta adı Dispepsi olarak geçen hazımsızlık, sindirim sisteminin görevini yerine getirememesi durumudur. Mide rahatsızlıkları ve sindirim bozukluğu olarak görülse de, altta yatan nedenler vücudun başka bölgelerinden gelen bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Sadece mide rahatsızlıklarından kaynaklıysa, bu iki şekilde görülebilir;

Yemeklerden Hemen Sonra

Aşırı doygunluk hissidir. Mide hareketleri tembel, mide asidi azdır. Karın şişer ve uyuklama belirtileri görülür. Yaklaşık 1-2 saat sonra bu şikayetler sona erer.

Yemeklerden Çok Sonra

Yanma ve kramplar şeklinde başlar. Mide hareketleri şiddetli, mide asidi fazladır. Karbonat, soda vb. şeylerle dindirilir. Nadir olarak da görülse bazen kusma ile sonuçlanabilir.

Hazımsızlığın Sebepleri

Mide asidinin azalması veya çoğalması gibi durumlar hazımsızlığın sebeplerinin başında yer alır. Daha çok beslenme bozukluğundan kaynaklanır. Yeme ve içme alışkanlıklarının (alkol, sigara, aşırı çay ve kahve tüketimi vs.) verdiği zararlar gibi ruhsal değişimler, ağız ve diş sağlığı ve hızlı yemek yeme gibi durumlarda hazımsızlığa neden olur.

Ayrıca bazı hastalıklar da hazımsızlığı tetikler. Örneğin; Sinir bozuklukları, migren, şeker hastalığı, vitamin eksikliği, apandisit, kabızlık, safra kesesi hastalığı, fıtıklar, böbrek hastalıkları, gebelik, ülser, kanser, gastrit, parazitler, kansızlık gibi.

Özellikle sinir sisteminin bozulması ve ruhi dengesizlik en büyük etkendir. Mide salgılarının sinir sistemini aşırı uyarması veya hiç uyarmaması hazımsızlığı büyük ölçüde tetikler. Bu gibi durumlar yeme içme alışkanlıklarından ziyade daha çok kişinin o günkü ruh halinden kaynaklanır. Eğer ruhsal durum ciddi boyutlarda olup tedavi edilmez ise hazımsızlığın önüne geçilemez. Psikolojik tedavi ve besinlerle ilgili gerekli düzenleme takviyesi ile bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Yeme içme alışkanlıklarını düzenlemek, ruhsal dengeyi sağlamak ve gerekli ilaçları kullanmak ile hazımsızlık sorununu gidermek mümkündür. Eğer sonuç alınamaz ve şikayetler devam eder ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.