Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamile kalmak insanoğluna Allah tarafından bahşedilen en büyük mucizesidir. Hamile kalmak isteyen anne adayları için hamilelik belirtileri merakı ve bir an önce bu belirtilerin baş göstermesi en büyük heyecanlarıdır. Hamileliğin erken belirtileri bayandan bayana değişiklik gösterebilir; belirtilerin farklılıkları biyolojik, metabolik ve fizyolojik gibi bir çok sebebe dayalı olabilir. Ancak genelleme yapılabilecek bazı belirtiler de vardır ki bir çok kadın bu belirtilerle hamile olduğu şüphesine kapılabilmekte olup, idrar veya kan testleri ile durumu öğrenmektedir.

Hamileliğin erken belirtileri arasında en yaygın, en önemli habercisi adet gecikmesi olarak bilinse de bazı erken belirtiler vardır ki adet gecikmesinden bile önce hamileliğin işareti olabilir. Her ne kadar kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişmekte olan belirtilerden olsa da; hamilelikte metabolizmanın hızlanması ile kendinizi halsiz ve yorgun hissetmeniz en belirgin belirtilerdendir. Çünkü bu dönem salgılanan progesteron hormonu daha fazla salgılanmakta olup, bu hormon yatıştırıcı etki sebebiyle yorgunluğunuz artar. Bu yüzden de normalden daha fazla yorgunluk, halsizlik ve uyuma ihtiyacı hissetmeniz en yaygın belirtilerden olup, hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilebilir ve hatta anne adaylarının bazılarında da kabızlık dahi görülebilir.

Hamileliğin vücutta erken habercilerinden biri de hormonal değişiklikler yüzünden oluşan göğüste büyüme, hassasiyet ve hafif de olsa ağrının oluşmasıdır. Bunun yanı sıra çoğu kadında yine hamileliğin erken belirtileri başında mide bulantıları ve kusma vardır. Bu dönemde hormon seviyeleri öyle bir değişir ki; neredeyse her sabah mide bulantıları yaşarlar. Kokulara da hassasiyet gelişir ve belki normalde en sevdiği koku bu dönemde mide bulandırıcı gelebilir.

admin: