Güneş Gözlüğü Seçerken Bunlara Dikkat !

Günlerimizin güneşle dolduğu yaz aylarına geldik. Artık her yerde gözlerini güneş ışınları nedeniyle kısarak yürümek zorunda kalan insanlar görüyoruz. Bu duruma neden olan güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardır. Ultraviyole ışınları güneş ışınlarının yaklaşık yüzde beşini oluşturur. Bu ışınların da önemli bir bölümü atmosfer tarafından emilerek yeryüzüne ulaşması engellenir. Buna rağmen yere ulaşabilen ışınlar gözlerimizde ciddi etkiler bırakabilmekte.

Gözlerimizin yatay şekilli olması bu ışınlardan korunmamızı kısmen sağlasa da güneşin daha dik açılarla geldiği yaz günlerinde yeterli olmamaktadır. Güneş ışınları karşısında gözlerimizin kısılması da ışınların zararlı etkilerine karşı bir savunma mekanizmasıdır.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yolu güneşe çıkmamaktır. Böyle bir şey pek mümkün olamayacağından, bize ikinci çareyi uygulamak kalıyor. Yapılış amacı gözü güneş ışınlarından korumak olan güneş gözlüklerini kullanmak gerekiyor. Güneş gözlüğü camı içinde bulunan polarize tabaka sayesinde güneş ışığını emer ve geri yansıtarak gözü korur. Ayrıca gözlük camında anti ultraviyole tabak da olmalıdır. Gözlük alırken bu etkilerin olmasına dikkat edin. Çarşıda pazarda ucuza satılan gözlükleri bir işe yaramayacağı gibi gözünüze zarar vererek astigmat, miyop gibi göz rahatsızlıklarına neden olacaktır.

Güneş gözlüğü camının rengi de oldukça önemlidir. Kahverengi ve gri renklerin güneş ışınlarını süzmede daha etkili olduğu bilinmektedir. Güneş gözlüğü renginin alt tarafı ve üst tarafı arasında ton farkı olmalıdır. Üst tarafı daha koyuyken, alt tarafı daha açık tonlarda olmalıdır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Empati: