Gün Işığının Metabolizmaya Mucizevi Etkisi

0

Hemen hemen bir çoğumuzun derdidir fazla kilolar, fazla kiloların sebepleri arasında metabolizmanın gereğinden yavaş çalışması göz ardı edilemeyecek derecede önemli bir etkendir. Metabolizmanın hızlı çalışmasını tetikleyecek nedenlerin başında erkenden kalkıp gün ışığını yakalamak ve gün ışığından yeterince yararlanmak gelir. Sabahları erken saatlerde uyanıp iş ya da okul için koştururken, bu sırada sabah çok kısa bir süre de olsa güneşin altında durmak metabolizmayı hızlandırıyor. Araştırmalara göre 30’lu yaşlarda ortalama 50 kişinin yemek alışkanlıkları, diğer aktiviteleri gözlemlenmiş ve bu gözlemler sonucunda ne kadar yenilirse yenilsin sabah güneş ışığında duran ve gün ışığını yakalayan katılımcıların vücut kitle indeks oranının diğer katılımcılara göre çok daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Metabolizmanın hızlanması ve sağlıklı kilo verebilmek için günün ilk ışıklarına maruz kalmak günün ilerleyen zamanlarında vücudumuzun doğal saatinin senkronizasyonunu sağlamaktadır. Ayrıca biyolojik saatinizin etkisiyle sizin daha düzenli bir uykuya sahip olmanızı etkiler. Bu durumda sabah gün ışığında yüksek miktarda mavi ışık bulunması ve araştırmalara göre bu mavi ışığın günlük vücut ritmimizde güçlü bir etkiye sahip olması nedeniyle, gün ışığının direkt olarak kilo vermeye bir etkisi de sizin düzenli uyuyarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak, kilo kaybını kolaylaştırmasıdır.

Sadece yarım saat gün ışığından faydalanmanız ve bunu sabah saat 8:00 ile öğlen 12:00  arasında yapmanız halinde bu mucizevi ışığın sihrini görmeniz için yeterli olacaktır. Aslında tavsiyemiz güneş ışıklarını sabahları yürüyüşe çıkarak ve temiz oksijenle de bütünleşerek yaptığınız yürüyüşle taçlandırmanız ancak bunu yapamıyorsanız bile sabah erken uyanıp, sabah kahvenizi açık havada gün ışığının sihrinde metabolizmanızı hızlandırarak da yapabilirsiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.