Göz Kuruluğu Doğal Yollarla Evde Nasıl Tedavi Edilir?

göz kuruluğu nasıl geçer

Göz kuruluğu kişinin yaş, cinsiyet, kullandığı ilaçlar, tıbbi durumlar, çevresel koşullar ve diğer bazı farklı nedenlerden dolayı, gözleri nemli tutmak için yeterli gözyaşı üretememesi durumunda meydana gelir. Gözlerde ağrı, kaşınma ve kızarıklık gibi belirtilerin yanında, göze toz veya yabancı bir cisim kaçmış gibi mi hissetme de göz kuruluğunun işaretleri arasındadır. İleri derece göz kuruluğu için doktora başvurmanız gerekse de, göz kuruluğunun neden olduğu tahrişi hafifletmek için doğal çözümlere de başvurabilirsiniz. Bu yazımızda evde göz kuruluğu tedavisi için evinizde bulunan bazı malzemelerle hazırlayabileceğiniz doğal çözümler listeledik.

Göz Kuruluğu İçin Doğal Çözüm Yolları

  1. Sık Sık Göz Kırpmak

Göz kuruluğu için en kolay doğal çözümlerden biri, yalnızca gözlerinizi kırpmaktır. Sık sık göz kırpmak gözlerin beslenmesini sürdürme ve temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gözlerinizin net görüş için gerekli olan gözyaşlarıyla kaplı kalmasını sağlar.

Göz kuruluğu nedenleri arasında bilgisayar, cep telefonu veya televizyon ekranına uzun süre maruz kalınması veya uzun süre kitap okunmasıdır. Ekran başındayken veya kitap okurken sık sık göz kırparak gözlerinizi nemli tutabilirsiniz.

Kontakt lens kullanımı da, göz kapaklarınızın yapay bir yüzeye sürtünmek için uygun olmaması nedeniyle sık göz kırpmayı önleyebilir. Bu nedenle kontakt lenslerinizi yatmada önce çıkartmak önemli bir fark yaratabilir.

Ayrıca, gözlerinizi mümkün olduğunca kapalı tutmak da göz sağlığını korumada faydalıdır.

  1. Göz Kapaklarınızı Temizleyin

Gözlerinizi sağlıklı tutmak için göz kapaklarınızı günlük olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Bu alışkanlık göz kuruluğu için de çözüm olabilir.

Normal sabunlar gözlerinizi tahriş edebileceğinden, göz çevresini temizlerken bebek şampuanı veya hafif bir temizleyici kullanın. Daha fazla tahrişi önlemek için temizledikten sonra şampuanı iyice durulayın. Eczanelerden alabileceğiniz göz kapağı temizleme mendillerini de kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı da, göz kapağı iltihaplanmasının arkasındaki en yaygın neden olan bakteriyel plağa karşı klinik olarak etkili olan antibakteriyel bir ajan olduğu için temizlik için kullanılabilir.

  1. Sıcak Kompres Uygulayın

Sıcak kompres uygulaması ağrıyı hafifletir, kan dolaşımını arttırır ve gözü etkileyen diğer sorunlarına iyileşmesine yardımcı olur. Göz kuruluğu ağrısını hafifletmek için ılık suya batırılmış yumuşak bir havlu veya bir bez kullanabilirsiniz.

  1. Göz Damlası Kullanın

Kaşıntı veya göz iltihabı gibi genel göz sorunlarını tedavi etmek için, reçeteli veya reçetesiz satılan göz damlalarını kullanabilirsiniz. Göz damlaları gözlerinizin daha rahat hissetmesini sağlamak için göz kuruluğunun neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Size uygun göz damlası için eczacınıza danışabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.