Gebelik Dönemi Ve Dikkat Edilecekler

Kadınların hayatlarında gebelik dönemi çok farklı bir yer tutmaktadır. Bir çok değişimin olduğu bu dönemi kadınlar yakından takip etmektedirler. Bunun için internette bir çok kaynak bulunmakta olup bunlardan biride doktorkalemi.com sitesi olmaktadır. Hafta hafta gebelik dönemini yakından ve detaylı olarak ele alan bir site olup doğru ve güvenilir bilgiler sunmaktadır. Günümüzde bir çok çift gebeliklerini planlamakta ve önceden gerekli muayeneleri olup gereken sağlık sorunlarına karşı önlemlerini almaktadırlar. Bunlardan birisi de gebe kalınmadan üç ay önce anne adayının folik asit kullanmaya başlaması olmaktadır. Bu şekilde bebeğin gelişim sürecine daha anne rahmine düşmeden hazırlık yapılmaktadır.

Planlı olmayan gebeliklerde ise gebeliğin onaylanmasının adından folik asit başlanmalı. Ve hemen bir kadın doğum uzmanına giderek gerekli muayeneler yapılmalıdır. Buna ilk muayene adı verilmektedir. Anne adayı genel bir sağlık taramasından geçirilerek sağlık sorunu tespit edilirse bunlara karşı önlemler alınmaktadır.

Gebeliğin ilk muayenesinde doktorunuz size daha önceki rahtsızlıklarınızı soracaktır bunlara çekinmeden doğru cevaplar vermeniz gerekmektedir. Kullandığınız ilaçları daha önce cerrahi operasyon geçirdiniz mi? Düşük hikayeniz var mı diye sorular yöneltilebilir.

İlk muayenede gebelik 5 haftayı geçmiş ise ultrasonda gebelik kesesi görüntülenir ve kaç haftalık olduğu net olarak hesaplanır. Anne adayı tansiyon, şeker, kolesterol, kan uyuşmazlığı gibi konularda incelenir ve çıkan sonuçlara göre hafta hafta gebelik takip planı çizilir.

Bundan sonra anne adayı doktorunun tavsiyelerini dikkate almalıdır. Özellikle ilk üç ayda bebeğin organ gelişimi olduğundan doktor kontrolü dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Sigara ve alkol kullanılıyorsa bu alışkanlıklar terk edilmelidir. Anne adayı beslenmesine çok dikkat ederek özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmeli. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalıdır.

Kalori bakımından zengin ama vitamin ve mineral bakımından zayıf olan besinlere alınırsa bu bebeğe hiçbir katkıda bulunmaz aksine bebeğe fayda sağlamadığı gibi anne adayının da gebelik döneminde fazla kilo almasına neden olacaktır. Gebelikte kalsiyum kullanımı da çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri yeteri kadar alınması gerekir.

Kaynak : http://www.doktorkalemi.com/

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.