Gebeliğin Evreleri ve Bebeğin Gelişimi

Gebelik sürecinin başlamasından ve teşhis edilmesinden itibaren yorgun hissetmek, daha çok idrar yapma ihtiyacı, şişkin göğüsler, normalde sevdiğiniz besinlerden artık hoşlanmamak gibi gebeliğin belirtilerini yaşayabilirsiniz. Ancak bu süreçte en önemli şey ise anne ve bebeğin sağlığının takibidir. O nedenle hafta hafta gebelik takibi mutlaka yapılmalıdır ve gebeliğin evreleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Birinci Trimester Evresi

Gebeliğinizin ilk 13 haftasını kapsamaktadır. 4-5. haftada bebeğinizin yapıları oluşmaya başlar ve kalp atmaya başlar. 6-8. haftada ise tüm iç organlar oluşmuştur 2.5 cm embriyo boyutudur. 10-11. haftada ise fetüs hareket eder el ve ayak parmakları oluşur. İlk üç aydaki doğum öncesi muayene süreci pek çok test içermektedir. Çünkü risk etkenlerini ortaya çıkarmak amaçlanır.

İkinci Trimester Evresi

Gebeliğin ikinci 13 haftalık evresidir. 14-16. Haftalar fetüs tümüyle hazırdır ve hızla kilo almaya başlar. 18. haftada ise bebeğin ekmelemesi, dönmesi ve hareket etmesi anne tarafından ilk kez hissedilir. 24. haftada tırnaklar çıkarken bebeğin boyu 33 cm. dir.

24. haftadan sonra hafta hafta gebelik süreci hızlanırken 12 saatten fazla bebeğinizde hareket hissetmezseniz, karın ağrınız varsa ve kusuyorsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Son Trimester Evresi

28. haftada fetüs, rahmin neredeyse hepsini doldurur ve baş aşağı yönelir. El ve ayaklarından oluşan çırpınmalarını daha fazla hissedersiniz. 32. haftada ise tüm bölümler tamamen gelişmiştir ve akciğerleri olgunlaşmaktadır. 40. haftada hareket edecek çok fazla yeri olmasa da bebek hareket etmeyi sürdürür. Rahim duvarı üzerinden ışık ve ses dalgaları ile annenin duygu durumu ile olan şeyleri yavaş yavaş ayırt edebilir. Boy ise artık 51 cm. olmuştur. Pek çok bebek artık soğuma hazırdır ve bu dönemde baş aşağı durmaktadır. Ayrıca baş, bedenin en ağır olan bölümüdür ve bu ağırlık doğumu uyarabilir. Bebeğin geliş ve yatış şekli doğumun şeklini belirleyecektir.

Hafta hafta hamilelik sürecinin takibi son trimester evresi ile sıklaşmakla birlikte ilk gebelik evresinden son evreye kadar muhakkak doktor kontrolleri ve gerekli tetkikler aksatılmadan yapılmalıdır. Çünkü hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından gerekli olan önlemlerdir.

Kaynak: https://www.gebelikse.com/hafta-hafta-gebelik-hamilelik-takibi

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.