Gaz Şişkinliği

Gaz şişliği hemen hemen hepimizin başına gelmiş sancıları ile yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Gaz şişkinliği kendisini öncelikle tuvalete çıkamama olarak gösterir ve karın bölgesinin altında, midenin üstünde bir bölgede kendisini bir sancı ile belli etmektedir.

Gaz Şişkinliği Neden Olur?

Gaz şişkinliği genel olarak beslenmeye bağlı sebeplerle ortaya çıkarken bazen ise yapısal biyolojik bozukluklarla da kendisini gösterebilmektedir. Beslenmeye bağlı olan şeklini ele alacak olursak; düzensiz beslenme yani her besinden yeteri kadar tüketilmemesi veya bazı besin maddelerinden gereğinden fazla tüketilmesidir. Bunun yanında kesinlikle es geçilmemesi gereken durum ise yetersiz su alımı şeklinde ifade edilebilir. Biyolojik sebepler ise kalın bağırsaklardaki bakterilerin durumu ile ilgilidir.

Gaz Şişkinliği Nasıl Giderilir?

Öncelikle yapılması gereken ilk şey sizdeki durumun gaz şişkinliği olup olmadığının anlaşılmasıdır. Yukarıda bahsi geçen gaz şişkinliği niye oluşur bölümündeki bilgileri dikkatlice okuyup söz edilen belirtilerin sizde olduğunuzdan emin olduktan sonra kuru kayısı tüketin, su alımınızı artırın, sinameki ve yeşil çay karışımı tüketebilirsiniz ve bu yollar ile gaz şişkinliğinden kurtulabilirsiniz. Ama kesinlikle 2 günden fazla süren gaz şişkinliği durumlarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurup bir hekime görünmelisiniz.

Gaz Şişkinliğinden Korunmanın Yolları Nelerdir?
Günümüzde insanların sık sık karşılaştığı gaz şişkinliği durumu ile karşı karşıya kalmamak ve bu hastalıktan korunmak için elbette alınacak tedbirler mevcuttur. Kısaca bunlardan bahsedilecek olursa öncelikle düzenli beslenmeniz şarttır. Lifli ve sulu gıdalar tercihen tüketilmesi konunun uzmanlarınca da tavsiye edilmektedir. Bir başka husus ise çoğu hastalığın sebebi olan strestir. Stresin vücut metabolizması üzerinde, araştırmaların gösterdiği sonuçlarda ciddi etkileri olduğu görülmektedir. Metabolizma ise bilindiği üzere sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir unsurdur. Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın. Düzenli uyku da gaz şişkinliği konusunda dikkat edilmesi gereken bir husustur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.