Galvaniz Tesisleri

Galvaniz işlemi, 450 ve 455 derecelerde ki erimiş çinko kazanının içine demirin batırılması ve çinkoyla kaplanması işlemine denir. Metallerin paslanmasının önüne geçmek adına geliştirilmiş bir uygulamadır. Dış mekânda, açık havada, çok sıcak veya çok soğuk şeklinde farklı hava koşullarında işlev görecek metallerin zorlu hava şartlarından etkilenmemesi için de yapılmaktadır. Galvaniz işlemi sayesinde metallerin ömrü uzamış olur.

Ayrıca galvaniz işlemi görmüş bir metale kromat kaplama yapılırsa ömrü daha da artar. Bu işlemlerin yapılması için kurulan tesisatın bulunduğu yere galvani tesis denir. Tesiste galvanizlenebilen parçalar; profil, zincir, ankraj, saç ve saplama şeklinde sıralanmaktadır. İşlem sonrasında metaller üzerinde demir ve çinko alaşımları oluşturularak koruma sağlanır. Kaplama kalınlığına göre koruma süresi değişmektedir. Bu tesislerde yapılan işlemlerin en büyük faydası galvanizlenen materyaller 30 seneye kadar paslanmadan durabilmektedirler.

Galvaniz Tesisi nasıl kurulur?

Galvaniz işleminin gerçekleştirildiği tesislere, sıcak daldırma galvani tesis, metal kaplama tesisi gibi isimler verilmektedir. Genel olarak galvaniz tesisleri farklı boyutlarda boru ve profil, parçaların sıcak daldırma işlemi sonucu galvaniz kaplanması yapılan tesistir.

Galvaniz tesis kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken 6 adet farklı büyüklüklerde banyolar ve 1 adet sıcak daldırma çinko banyosundan oluşması gerekmektedir. Tesiste yer alacak sistem, tesisin yapısı, kaplanacak parçaların özellikleri ve işletmenin üretim amaçlarına göre değişmektedir. Temelde tesisisin özellikleri; kaplama kalitesi ve üretim verimliliği ve ekonomikliği dikkate alınarak, hedef kitlesinin beklentiler doğrultusunda, optimum düzeyde gerçekleştirilir. Demirin daldırıldığı kazanlar sırasıyla yağ alma, asitle yüzey temizleme, su ile durulama, flaks kaplama, erimiş çinko banyosu ve su ile soğutma banyoları olup işlem sırasına göre demir gezdirilmektedir. Sıcak daldırma galvaniz sisteminin e büyük dezavantajı bu aşamadan sonra kaynak yapılamamasıdır. Demir ve çelik parçaları ayrı ayrı sırayla galvanizlenmeli, montaj işlemi yapılacaksa galvaniz işleminden sonra yapılmalıdır.

Galvaniz tesisi kurulumu nasıl olur?

Tesisin yer alacağı lokasyon için yer seçimi kriterleri uygulanmalıdır. Galvaniz tesis kurulumu yüksek sermaye gerektirir. Tesisin kurulacağı yer pazara ulaşılabilirlik açısından önemli olmaktadır. Yer seçimi belirlendikten sonra yapılması gereken galvaniz fırını ölçülerinin belirlenmesidir. Bu ölçüler pazarda hitap edilecek müşteri portföyünü belirler. Gerekli izin ve ruhsat işlemlerine başlanır. Onaylanan proje özelliklerine göre inşa edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.