Evde Vücut Spreyi Nasıl Yapılır?

evde vücut spreyi yapımı

Ticari olarak üretilen parfümler, vücut spreyleri ve kolonyalar çok pahalı olabiliyor. Bunların birçoğu zararlı sentetik kimyasallar, alerjenler, hormon bozucular ve tahriş edici maddelerle üretildiğinden, sağlık açısından bazı sorunlara neden olabiliyor. Neyse ki, evde vücut spreyi yapımı inanılmaz derecede kolay! Evde vücut spreyi yapmak, paradan tasarruf etmenizi ve sağlıklı kalmanızı sağlayan eğlenceli ve basit bir projedir.

Evde Vücut Spreyi Yapımı

Esansiyel Yağlar ile Vücut Spreyi Yapma

 1. Malzemeleri hazırlayın

Ev yapımı vücut spreyi temelde aynı dört malzemeden (esansiyel yağlar, alkol, damıtılmış su ve gliserin) yapılır. Bu bitkisel karışımlar, yapay bileşenlerden yapılan çoğu hazır parfüm, vücut spreyi ve kolonyadan farklı olarak tamamen doğaldır. 240 ml vücut spreyi yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 10 yemek kaşığı alkol
 • 1/2 yemek kaşığı esansiyel yağ(lar)
 • 4 yemek kaşığı damıtılmış su
 • 1/2 yemek kaşığı sebze gliserini
 1. Alkol ve esansiyel yağı karıştırın

Temiz bir kap ve kaşık kullanarak, tercih ettiğiniz alkolü ve esansiyel yağı (yağları) yavaşça karıştırın. Malzemeler birbirine karışana kadar hafifçe 20 defa karıştırın.

 • İzopropil alkol ve votka bu tarif için kabul edilebilir seçimlerdir. Ancak izopropil alkol birçok insanın sevmediği güçlü bir alkol kokusuna sahip olduğu için, daha çok votka tercih edilir.
 • Alkol kullanmak istemiyorsanız, cadı fındığı toniği de kullanabilirsiniz.
 • Kullanılan uçucu yağlar tamamen kişisel tercihtir. Sevdiğiniz birini kullanabilir veya farklı kokuların yer aldığı özel karışımlar oluşturmak için birkaçını kullanabilirsiniz.
 1. Gliserin ve suyu karıştırmak için ayrı bir kap kullanın.

Temiz aletleri kullanarak, bu iki malzemeyi karıştırın. Sert bir şekilde çırpmaya gerek yok. Kaşıkla yaklaşık 15-20 defa karıştırmanız yeterlidir. Bitkisel gliserin kullanmak zorunda değilsiniz ancak bileşenler için birleştirici bir madde olduğundan mümkünse kullanmanız önerilir.

 • Gliserin ayrıca nemlendirir ve vücut spreyinin cildinizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Gliserin kullanmadığınızda vücut spreyinin kokusunda bir değişim olmayacaktır ancak koku oldukça hızlı bir şekilde kaybolacaktır.
 • Gliserin yerine bitkisel yağ, jojoba yağı ve hatta zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Bu yağlar tıpkı gliserin gibi bağlayıcı ve taşıyıcı görevi görür.
 • Damıtılmış su en çok tavsiye edilen seçenektir, ancak filtrelenmiş ve gazsız mineralli su da işe yarayacaktır.
 • Daha uzun süre kalıcı bir koku için, damıtılmış su yerine gül suyu veya portakal çiçeği suyu da kullanabilirsiniz. Bu maddeler kokuyu zenginleştirecek ve cildinizi besleyecektir.
 1. İki karışımı birleştirin

Yeni bir temiz kap kullanarak iki ayrı karışımı bir araya getirin. Malzemeler iyice karışana kadar 60 saniye kadar yavaşça karıştırın.

 1. Karışımı 240 ml’lik bir sprey şişesine dökün

Sıvıyı bir cam veya plastik sprey şişesine aktarmak için bir huni kullanın. Seçtiğiniz sprey şişesi yeni veya kullanılmış olabilir, bu size kalmış. Kullanılmış bir şişe kullanacaksanız, ilk önce sterilize edin.

 • Koyu renkli şişeler en iyi seçimdir. Çünkü spreyin ışığa maruz kalması kokuyu azaltabilir.
 • Plastik şişeler seyreltilmiş esansiyel yağları çok iyi tutar. Ancak, güçlü yağlar plastiğe zarar verebileceği ve bozulabileceği için, seyreltilmemiş esansiyel yağları asla plastik kaplarda saklamayın.
 1. Vücut spreyini 2 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın

Bu süre zarfında karışımın bileşenleri kaynaşacak ve kokunun tamamen gelişmesine izin verecektir. Şişeyi her gün birkaç kez sallayarak malzemelerin birbirine iyice kaynaşmasını sağlayabilirsiniz.

 • İki hafta geçtikten sonra ev yapımı vücut spreyi kullanıma hazırdır!
 1. Vücut spreyini serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edin.

Vücut spreyinin bütünlüğünü ve ömrünü korumak için, aşırı sıcaklıklardan uzak tutun. Banyoda saklamayın, çünkü ısı ve nem moleküler yapısını bozar. Doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı bir yere de koymayın.

 • Banyolar gibi sıcak ve nemli ortamlar, şişenizin içinde potansiyel sağlık riski olan bakterilerin büyümesini teşvik edebilir.
 • Şişenizin hava geçirmez olduğundan emin olun ve kullanımda olmadığı zamanlarda kapağını kapalı tutun.
 • Vücut spreyinin içindeki alkol havaya maruz kaldığında hızla buharlaşır ve karışımınız daha çabuk kurur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.