Evde Doğal Ürünlerle Peeling Nasıl Yapılır?

evde peeling nasıl yapılır

Alfa hidroksi asitler (AHA) ve Beta hidroksi asitler (BHA) turunçgiller, şeker kamışı ve söğüt kabuğu gibi organik kaynaklardan elde edilen ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri dökmeye yardımcı olan hafif kimyasallardır. AHA ve BHA, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri dökmek ve altta bulunan sağlıklı hücreleri ortaya çıkarmak için uygulanan peeling işleminde çok yaygın olarak kullanılırlar. Aralarındaki benzerliğe rağmen, suda çözünür AHA’lar kuru cildi tedavi etmek için kullanılırken, lipid-çözünür BHA daha çok yağlı ciltlerin tedavine uygundur. AHA ve BHA, reçeteyle güçlendirilmiş, dermatologlar tarafından öneril tedaviler ve daha az konsantre, reçetesiz ürünler de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde mevcuttur. Bunun yanında, daha hafif seçenekler sunan ev yapımı peeling maskelerinde de bulunabilirler. Aşağıda doğal ürünlerle kimyasal peeling nasıl yapılır soruna cevap olabilecek birkaç seçenek bulacaksınız.

Evde Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/4 bardak beyaz şeker kamışı şekeri
 • 1/4 barda yoğurt
 • 2 kase
 • Kaşık
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 bardak su
 • 12 tablet aspirin
 • Sığ bir tabak
 • Limon suyu
 • Pamuk

AHA Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

 1. Adım

Şeker kamışı şekerini ve yoğurdu bir kaseye dökün. Bu malzemeler, glikolik asit ve laktik asit olarak alfa hidroksi ailesinin üyeleridir.

 1. Adım

Hafif taneli bir macun oluşturmak için malzemeleri karıştırın.

 1. Adım

Gözlerden kaçınarak yüzünüzün her yerine şeker ve yoğurt kamışını parmaklarınızın ucunu kullanarak sürün.

 1. Adım

Karışımı 10 ila 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

BHA Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

 1. Adım

Karbonat ve suyu bir kasede birleştirin. Karıştırarak karbonatı eritin ve asidin nötrleşmesi için kaseyi kenara koyun.

 1. Adım

Sığ bir kaba aspirin tabletlerini koyun. Dr. Mehmet Öz’e göre, aspirin bir BHA türü olan salisilik asit kaynağıdır.

 1. Adım

Aspirinin üzerine limon suyu serpin. Limon suyu bir AHA olan sitrik asidin peeling gücünü arttırır ve aynı zamanda aspirin tabletlerinin çözünmesine yardımcı olur.

 1. Adım

Aspirin ve limon suyu karışımını ince bir macun haline getirmek için bir kaşık kullanın. Gerekirse, daha fazla limon suyu ekleyin.

 1. Adım

Göz bölgesinden kaçınarak yüzünüze peeling karışımını uygulamak için parmaklarınızı kullanın. Karışımı 10 dakika kurumaya bırakın, ardından karbonat karışımına batırılmış bir pamuk topu ile yüzünüzü silin.

İpuçları

İnce taneli beyaz şeker kamışı şekeri seçin; büyük granüller cildinizi çizebilir.

Uyarılar

Aspirine alerjisi olan kişiler BHA içeren peeling uygulaması yapmamalıdır. AHA ve BHA peeling, geçici kızarıklık ve tahriş gibi hafif yan etkilere neden olabilir. Bu tür belirtiler ortaya çıkar ve devam ederse, peeling uygulamasını derhal durdurun. ABD Gıda ve İlaç İdaresine göre, alfa ve beta hidroksi asitler cildinizin güneşe olan duyarlılığını arttırabilir. Güneş yanığından ve tahrişten kaçınmak için peeling uygulamasından sonra SPF’li bir nemlendirici kullanın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.