Ev Çiçeklerinin Bakımı

0

Bahçemizin, balkonlarımızın ve salonlarımızın süsü olan ev çiçeklerini biraz tanıtarak, bakımından bahsedelim istedik.

Açelya;

Zengin bitki artıklarıyla beslenmiş humuslu toprağı sever. 10 – 18 derece sıcaklıkta yarı gölge yerlerde iyi yetiştirmeye dikkat edin. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayı sevmez. İlkbahar ve kış mevsiminde çiçek açar. Açelya suyu çok seven bir çiçektir. Her gün bolca sulayın. Kireçsiz su kullanmaya dikkat edin. Haftada bir kez yapraklarına fısfısla su sıkmanız gelişimini olumlu etkileyecektir.

Hercai menekşe;

Serin ortamlarda iyi sonuç alınır. Özellikle sabah güneşini çok sever. Sabah güneşini alan yerlerde yetiştirmeniz faydalı olacaktır. Öğle güneşine pek çıkarmayın. Hercai menekşede suyu çok seven bir bitkidir. Bolca su vermeyi ihmal etmeyin.

Kalanşo;

Bol güneş ışığını seven kırmızı renkli çok hoş bir çiçektir. Ilıman sıcaklıkları sever. 5 derecenin altına inen sıcaklıklarda yaşayamaz.  Sulu ve etli bir yapısı vardır. Bu yüzden toprağını nemli bırakmanız yeterli olacaktır. Saksıda su birikmesine izin vermeyin. İyi bakıldığında her mevsim çiçek açar.

Ev Çiçeklerinin Bakımı2

Lale;

İstanbul’umuzun ve ülkemizin simgelerinden olan lale çok hassas bir çiçektir. Yarı gölgeli ve serin ortamlarda yetiştirilebilir. Laleler büyüyene kadar toprağı nemli kalacak şekilde su verilmeli daha sonra ise düzenli olarak sulanmalıdır. İlkbahar ayları lale dikimi için uygun zamanlardır.

Petunya;

Petunya, güneşli ve aydınlık ortamları sever. Çok sıcak ya da ılık ortamlarda yetişebilir. Soğuğa karşı dayanıklılığı yoktur. Bahçe toprağında rahatlıkla yetiştirilebilir. Toprağı nemli tutulmalıdır. Sümüklü böceklerin ve bahçe zararlılarının çok sevdiği petunya gerekirse bu zararlılara karşı ilaçlanmalıdır.

Sardunya;

Beyaz, kırmızı ve pembe renkte çok güzel çiçekler açan sardunya zengin içerikli toprağı sever. Aydınlık ve havadar yerleri sever. Çiçek açtığında doğrudan güneşe maruz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Çiçeksiz döneminde toprağının nemli tutulması yeterlidir. Çiçek açınca ise bol su verilmelidir.

Karanfil;

Zengin ve kireçli toprak karanfil için uygundur. Fazla suyu sevmez. Yazın nemli toprakta bırakılması yeterliyken kışın buna da gerek yoktur. Kuru toprakta bırakılabilir. İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar.

Ortanca;

En güzel çiçekli bitkilerden biridir. Çiçek rengi beyaz, mavi, pembe, menekşe olabilir. Çok sıcaktan hoşlanmaz. Yarı aydınlık ılık havaları sever. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklenir. Çiçek açtıktan sonra bol sulanmalıdır.

Ev Çiçeklerinin Bakımı3

Şimşir;

Şimşir aslında sürekli yeşil kalan bodur bir ağaçtır. Sert yaprakları vardır. Nisan ve mayıs ayları çiçek açtığı aylardır. Gevşek ve kireçli toprağı sever. Sert ve sık yaprakları nedeniyle budanmalıdır.

Kadife Çiçeği;

Güneşi ve sıcağı çok seven sarı çiçekli çok güzel kokan bir bitkidir. Ekim ayının sonlarına kadar çiçekli kalır. Toprağı her zaman nemli olmalıdır. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Ateş çiçeği;

Ateş kırmızısı çok güzel çiçekleri olan bir bitkidir. Güneşi çok sever. Kuru toprakta yetiştirilebilir. Güneşin aşırı olduğu günlerde az sulanabilir. Bol ışık almasına dikkat edin.

Şakayık;

Sarı, pembe, kırmızı, turuncu renklerinde katmerli çiçekler açar. Özel bir toprak türü istemez. Tam ışık almayan gölgeli yerlerde bırakılmalıdır. Toprağının nemli bırakılması yeterli olacaktır.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.