Erkek Egemen Değil de Kadın Egemen Bir Dünya Nasıl Olurdu?

1

Dünyayı kadınların mı, yoksa erkeklerin mi daha çok etkilediği çok eski zamanlardan beri tartışılan ve hala da tartışılmaya devam eden bir konudur.

Ancak yine de toplumun büyük çoğunluğu tarafından erkek egemen bir toplumda yaşadığımız düşünülmektedir. Peki kadın egemen bir toplum olsaydı dünya nasıl olurdu? Kadınların çok daha hoşgörülü olduğu çoğu kişi tarafından kabul edilmektedir ve her şeyin kapısını açan tek olgunun da hoşgörü olduğunu varsayarsak, kadın egemen bir toplum her halde daha yaşanılır olurdu. Günümüzde çoğu kadın eşi, babası ya da sevgilisi izin vermediği için dışarı dahi çıkamamaktadır. Bu durum çok acı olsa da maalesef teknolojinin bu kadar gelişmesiyle övündüğümüz bir çağda dahi yaşanmaktadır. Bir kadın, erkek üzerinde hakimiyet kurabilseydi acaba böyle bir yasaklama getirir miydi?

kadın egemen

Geleneklerin arkasına sığınarak erkekler tarafından kadına uygulanan çoğu baskı günümüzde devam etmektedir. Kadının çalışma hayatındaki yerinin artması bile bazı baskıcı davranışlara maruz kalmasını engelleyememektedir. Kadın, bir erkeğin yaptığı tüm işleri çok daha iyi yapmasına rağmen, hala erkeğin bir adım gerisinde görülmekte ve kendisine buna göre davranılmaktadır. Çok daha başarılı olan kadınların ise başta işyerlerinde olmak üzere engellenerek, kadın egemen bir toplum oluşmasının önüne geçilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu kadar karamsar bir tabloya rağmen kadının değerini gerçekten bilen erkekler de bulunmaktadır. Bu erkekler, erkeklere verilen tüm hakların ve yetkilerin kadınlara verilmesi durumunda aslında dünyanın daha yaşanabilir olacağının farkındadır ve kadına buna göre davranırlar. Bu durumun tek kötü yanı, bu tür erkeklerin gerçekten az olmaları ve bu düşüncelerini sesli bir şekilde dile getirmekten her ortamda çekinmeleridir.

Hoşgörü, sabır, mükemmeliyetçi yapıya sahip olan kadınlara gerçek hakları verilmesi durumunda, bugün yaşadığımız evrende yaşanan pek çok sorun da ortadan kalkacaktır.

1 YORUM

 1. Bir erkek her daim evlat tır fakat her kadın her daim annedir
  Bir evladı da ancak en iyi bir anne her daim şefkat ve merhamet içinde korur
  Egemen kadının olursa daha güzel bir dünya değil
  Harika bir dünya berrak bir dünya olur her daim
  KADIN YÖNETİM ALSIN DÜNYADA en doğrusu
  Ve olacakta
  Erkekler doğru yönetseydi şimdi kan,kanser ve küresel ısınma olmazdı…
  Doğan doğa Özüm berrak dünyam
  Her insan bir dünya
  Her insan bir doğa
  Her insan bir evren
  Her insan bir bütündür
  Hüseyin Bünül öldüğüm gün ölümsüz olduğum gündür

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.