Doğum Ayı ile Sağlık İlişkisi

Bebeklerin doğdukları tarihlerin,  gelecekteki sağlık durumlarını ve gelişimlerini etkilediği ortaya çıktı.

Birçok faktörü göz önüne aldığımızda farklı sonuçlarla karşılaşılma ihtimalimiz olsa da, çocukların doğdukları tarihe paralel olarak hayatlarının değişmesine yönelik yapılmış bu araştırma, görenleri şaşırtıyor.

Ancak, bu şaşırtıcı sonuçlara varılmış olsa da annelerin sosyal ve ekonomik durumlarının da hamileliğin uzunluğunda etkisi olduğu belirtiliyor. Makaleyi incelerken,  lütfen bunu da göz önünde bulundurun.

Mayıs ayında hamile kalmak ve buna bağlı olarak erken doğum tehlikesi

Mayıs’ta hamile kalmış olan bayanlar, normal olarak çocuklarını kış aylarında doğuracaklardır. İşte bu kadınların erken doğum yapma olasılığı %10. Araştırmalara göre, grip hastalığı ağırlıklı olarak Ocak ve Şubat aylarında etkili oluyor. Ve grip hastalığına yakalanmak, erken doğum yapmayı büyük oranda tetikliyor.

Bunları söyledik ama Mayıs ayında hamile kalmanız baştan sona bir hatadır diyemeyiz. Uzmanlara göre grip virüsü bazı yıllarda, diğer yıllara göre birkaç ay daha önce ortaya çıktığını söylüyor. Bu durumda Mayıs ayında hamile kalmanız, Mayıs’tan önceki birkaç ayda hamile kalmanıza göre daha mantıklı bir karar olacaktır. Uzmanlar tarafından hamilelere yapılan bir diğer öneri ise, bebeklerinin şimdiki veya gelecekteki hastalıklarına karşı grip aşısını zamanında yaptırmaları.

Sonbaharda yapılan doğumların getirdiği egzersiz kabiliyeti

2014 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, Kasım ayı başlarında doğmuş olan erkek çocukların yaşıtlarına göre yüzde 10 çok daha hızlı koşabiliyor. %12 oranda daha yükseğe zıplayabiliyor. Hatta Nisan ayında doğmuş olan çocuklara oranla, %15 oranda daha güzlü kuvvetli oluyorlar. Yani, sonbahar aylarında doğmuş olan çocuklar, yılın diğer aylarında doğan çocuklara göre genlerinde bir egzersiz yeteneğiyle doğuyorlar.

Bu durumun nedeni ise, annelerin yaz aylarında hamile kalmış olmasına bağlı olarak yeterli miktarda D vitamini ve güneş ışığına maruz kalmış olmaları.

MS hastalarının ortak özelliği: İlkbahar doğumları

Bebek, gelişimi esnasında yeteri kadar D vitamini alamadığı için MS hastası olma ihtimali de artıyor. 2013 tarihli bir araştırmanın sonuçlarına göre, Mayıs’ta doğmuş olan bebeklerin D vitamini düzeyi, Kasım’da doğmuş bebeklere oranla %20 daha düşük çıktı. Vücudun bağışıklık sistemi için tehlike arz eden oto reaktif T hücreleri, Mayıs ayı bebeklerinde iki kat daha fazla bulunmakta.

Daha önce yapılmış araştırmalar, MS hastalığı riski taşıyan veya MS hastası olmuş kişilerin, Mayıs ayına yakın zamanlarda doğmuş olduğunu gösteriyor. Ayrıca MS hastalığı riskinin en düşük olduğu kişiler ise Kasım’da doğmuş olanlar. Araştırmacılara göre bu durumun temel kaynaklarından biri, güneş ışığı vitamini.

Ancak her şeyden önemli olarak, Mayıs aylarında hamile kaldığınızda çocuğunuzu düşüreceğiz veya kasım ayında hamile kaldınız diye çocuğunuz atletik açıdan arkadaşlarına göre noksan olacak diye endişelenmenize hiç gerek yok. Bu hamilelik zamanlaması, bebeğinizin sağlığına olacak etkilerini, hamile olduğunuz zamanlarda kontrol altında tutacağınız sigaradan ve alkolden uzak durma, sağlıklı beslenmeye dikkat etme ve egzersizleri düzenli bir şekilde yapma gibi etmenler kadar da önemli şeyler değil.

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara dayanarak söylüyoruz; hamile kalmaya karar verdiğiniz zamanı özel olarak seçmediyseniz, doğum yapmak veya hamile kalmak içi şu ay en iyi zaman olacaktır, şu ay çok kötü olacaktır gibi tabirler sonuna kadar yanlış olacaktır. Bunlardan söz edilemez. Kendinize karşı özenli olmak ve doğum yapmadan hemen önceki hamilelik aşamasında uzmanların önemli bulduğu bakımları uygulamaya dikkat etmek gibi eylemler, Ocak’ta, Mayıs’ta, Haziran’da, Kasım’da yapacak olduğunuz doğumun etkilerine karşı baskın nitelikte olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.