Dizüstü Bilgisayar mı Yoksa Masa Üstü Bilgisayar mı Tercih Etmeliyiz?

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik ürün vardır ve bunlar her geçen gün gelişmektedir. Fakat bunlardan en fazla tercih edilen, her yaş grubundaki insanı etkileyen bir tanesi vardır ki yaşamımızın neredeyse her alanına girmiştir. Elbette ki tahmin etmesi zor değil, bu teknolojik alet bilgisayarlardır. Çok uzun zaman önce icat edilen bilgisayarlar şu anda birçok insan tarafından kolayca kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilk üretiminde bir odayı kaplayacak büyüklükteyken günümüzde ceplerimize girebilecek kadar küçülmüştür.

Bilgisayarın Gelişimi

Bilgisayarın ilk icat edilmesi 1900’lu yıllara dayanmaktadır. İlk üretilen bilgisayarlar bir evin odasını kaplayacak boyutlardaydı. O boyutlara rağmen insanlar kullanmayı tercih ediyorlardı ve o zamanların en iyi teknolojileri arasındaydı. Yapılan yeniliklerle birlikte son dönemlerdeki ceplerimize bile girebilecek boyutları aldı bilgisayarlar. Fakat şu anda tercihen masa üstü bilgisayarlar ve diz üstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Bilgisayar gelişimi öncelikle masa üstünde boyutları küçültüldü ve çok alan kaplamayacak boyutlara ulaştırıldı. Sonrasında ise bunların yerini dizüstü bilgisayarlar aldı. Bu yenilik insanlar için inanılmaz bir yeniliktir. O dönemler için bilgisayarını istediğin her yerde kullanabilme imkânının olması mükemmel bir şeydi. En çok da işini bilgisayar üzerinden yürüten insanlar için ya da öğrenciler için faydalıdır. Son zamanlarda ise daha da küçültülerek elimizde kullanabileceğimiz tabletler üretildi. Bu durum insanların hayatını daha da kolaylaştırmaktadır elbette. Bilgisayarın tarihi gelişimi kısaca bu şekildedir.

Masaüstü mü, Dizüstü mü?

Masaüstü bilgisayarlar her ne kadar döneminin en iyi teknolojisi de olsa dizüstü bilgisayarların üretilmeye başlanmasıyla önemini zamanla kaybetti. Son zamanlarda dizüstü bilgisayarlar birçok insan tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü insanlar bilgisayarlarını istedikleri her ortama taşıyarak yapması gerektiklerini her yerde yapabilmekteler. Bu durum öğrenciler için de faydalıdır. Özellikle üniversite eğitimi için kendi şehrinden uzakta okumak durumunda kalan öğrenciler için. Her ortama masa üstü bilgisayar kurmak mümkün değildir bu nedenle dizüstü bilgisayarların faydaları tartışılamaz. Yaş gruplarına göre elbette ihtiyaç da değişmektedir. Çalışan insanlar daha çok kariyer amaçlı kullanırken, öğrenciler eğitimleri için kullanırlar. Çocuklar ise oyun oynamak için kullanmaktadırlar. Çocuklar tarafından oynanan son zamanların en moda oyunu Minecraft’tir. Son zamanlarda birçok çocuk Minecraft oyunlarını büyük haz duyarak oynamaktadır. Bu nedenle bilgisayarlar bu durumda hem eğlence amaçlı hem de öğrenme amaçlı kullanılmaktadır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.