Diyetteki Kabızlığa Ne İyi Gelir

Diyet yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de kabızlık. Uygulamış olduğunuz diyet listesine göre değiştirmiş olduğunuz beslenme programında kuru beslenme ve protein alımının artırılması kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlığı gidermek için ilk önce sıvı tüketimini artırmak gerekiyor. Özellikle sabah aç karnına içilen ılık bir su dışkının da yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Diyet yaparken diyetin yanında bitki çaylarının tüketimi de önemli yer kaplamakta. Rezene ve sinemaki çayları kabızlığa iyi gelmektedir. Fakat sinemaki çayını uzun süre tüketmemek gerekiyor. Çünkü uzun süreli tüketimlerde bağırsakları tahriş etmektedir. Vücuttaki potasyum seviyesini düşürebilmektedir.

Yemeklerden 45 dakika kadar önce keten tohumu tüketmek de kabızlığa iyi gelmekte bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Salatalarınıza ya da yoğurtlarınıza da keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Ara öğünlerde tüketeceğiniz kuru kayısı ve incir hem besleyici özellik taşımakta hem de sindirim sistemi için faydalı olmaktadır.

Lifli gıda tüketimi, ekmek olarak kepekli ya da tam tahıllı ekmek tüketmek kabızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca diyetin yanı sıra egzersizde bağırsakların hareketlenmesini sağlamaktadır. Günde 1 saat kadar hafif tempolu yürüyüş yapmak sindirim sistemini düzenleyecek ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Diyet Sırasında Kabızlığı Önlemek İçin Karışım Tarifi:

Bir su bardağının içerisine 2-3 adet kuru kayısıyı bütün olarak atın. Kayısı yumuşayana kadar 20-25 dakika beklesin. Sonrasında suyu içip içindeki kayısıları yiyebilirsiniz. Bağırsakları çok hızlı bir şekilde çalıştırır ve düşük kalorisiyle diyette rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir karışım olmaktadır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Empati: