Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Her birimizin kendine has bir diş rengi var fakat hepimizde dişlerimizin bembeyaz görünmesini istemekteyiz. Özellikle çay ve kahve tüketimi fazla olan kişilerde dişlerin bembeyaz görünmesi neredeyse olanaksızdır ve dişlerde sararma vardır. Hal böyle olunca diş beyazlatma yöntemlerine başvurulmaktadır. Uzmanlara göre iki tip beyazlatma vardır. Bunlardan biri hastanın kendi başına uygulayabileceği home bleeching “ev tipi beyazlatma”  diğeri ise klinik içerisinde uygulanan office bleeching “ofis tipi beyazlatma“.

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleeching)

Öncelikli olarak ağızdaki diş taşları temizlenmeli, çürük varsa dolgu yapılmalıdır. Ağızdaki çürüklere dolgu yapılıp ardından dişlerin üzerine yapışan bakteri plakları ve diş taşları temizlendikten hemen sonra diş hekimi hastanın diş rengini belirler ve fotoğrafını çeker. Böylece hastanın diş beyazlatmadan önce ve sonraki haline bakılır ve hastanın farkı görmesi sağlanır. Bleeching yönteminde, dişler üzerine beyazlatma özelliğine sahip jel uygulanmaktadır. Jeli uygulamak için lazer ya da halojen, LED gibi özel ışık kaynakları uygulanabilmektedir. Beyazlatma işleminden  birkaç gün sonra dişlerin rengi son halini almaktadır.. Ev tipi beyazlatmaya göre lazerle diş beyazlatma daha kısa sürede sonuç vermektedir. Yaklaşık 30 dakikada diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır.

diş-beyazlatma

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleeching)

İlk diş randevusunda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şekilde şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılacak olan bu plak, hastanın diş beyazlatma maddesinin uygulamasını ve diş etlerinin korunmasını sağlamaktadır. 1-2 hafta içerisinde olumlu sonuç vermektedir.

Diş Beyazlatma Ne Sıklıkla Yaptırılmalı?

Diş beyazlatma etkisi genellikle 1-2 sene arasında gidip gelmektedir. Şayet fazla miktarda sigara içmiyorsanız, dişleri renklendirecek gıdaları fazla miktarda tüketmiyorsanız bu süre daha da uzar. Bu yüzden 6 ayda bir diş hekiminize muayene olmanız yeterli olacaktır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.